ادبیات، جامعه، سیاست

  • تازه‌ترین‌ها
  • پرخواننده‌ها

شهرهایی که خیابان‌هایش به نام شخصیت‌های سریال «بازی تاج و تخت» است

فیلم و سینما

چکیده:

گر فکر می‌کنید از علاقه‌مندان پروپاقرص سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) هستید، مطمئن باشید به هیچ وجه به پای جِنِل هال نمی‌رسید. جنل از صلاحیت اداری خود برای تغییر نام خیابان‌های شهرک محل سکونتش در ایالت آیداهو در آمریکا به نام شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت استفاده می‌کند.

اگر فکر می‌کنید از علاقه‌مندان پروپاقرص سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) هستید، مطمئن باشید به هیچ وجه به پای جِنِل هال نمی‌رسید. جنل از صلاحیت اداری خود برای تغییر نام خیابان‌های شهرک محل سکونتش در ایالت آیداهو در آمریکا به نام شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت استفاده می‌کند. جالب اینکه مقامات این ایالت هم با بیشتر پیشنهادهای او برای این تغییر نام‌ها موافقت می‌کنند.

جنل هال برای بخش مسکن شهرداری شهرک کِنا در ایالت ایداهو کار می‌کند و وقتی به او صلاحیت نام‌گذاری خیابان‌های این شهرک تازه‌ساخت را دادند، تصمیم گرفت از نام‌های مشهور «هفت اقلیم» استفاده کند. خیابان براتیون، خیابان ریکن، ساختمان آریا، کوچه گری‌جوی، کوچه جورا، بن‌بست پادریک، خیابان سنسا و مجتمع مسکونی تریون، از جمله این نام‌ها هست.

جان اسنو (با بازی کیت هرینگتون) از شخصیت‌های محبوب این سریال است.

جنل هال می‌گوید، برای متقاعد کردن مقامات شهرسازی به پذیرش این نام‌ها مجبور شده نام پسر و شوهرش را هم پیشنهاد کند که تا حدی بی‌طرفانه عمل کرده باشد. اما ظاهرا کارگر نیفتاده و مقامات با چند نام پیشنهادی او از جمله خیابان بیلیش، خیابان داووس، کوچه لنیستر، بن‌بست دروگو و خیابان اوبرین مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند از نظر آوایی مشابه دیگر نام‌های انتخابی او است.

البته جنل هال استدلال مقامات را نمی‌پذیرد و می‌گوید جورج آر. آر. مارتین، نویسنده رمان «ترانه‌ یخ و آتش» و رمان‌های بعدی این مجموعه که سریال بازی تاج و تخت با اقتباس از آن‌ها ساخته شده، نام‌هایی بی‌نظیر و کاملا متفاوت برای شخصیت‌های داستانی‌اش انتخاب کرده است. جورج مارتین، دو سال پیش در مصاحبه‌ای روش نام‌گذاری شخصیت‌ها را توضیح داد و گفت از کتاب‌هایی که به پدر و مادرها برای نوزادانشان اسم پیشنهاد می‌دهد، نام‌های قرون وسطایی انگلستان را انتخاب می‌کرده و با تغییر اندکی در املاء و تلفظ برای نام‌گذاری شخصیت‌های دنیای فانتزی رمان‌هایش استفاده می‌کرده است.

مردم محل با نامگذاری خیابانی به نام «لنیستر»‌ها به دلیل رابطه «ناجور» جیمی لنیستر (با بازی نیکلای کاستر-والدائو) با خواهرش، سرسی لنیستر (با بازی لنا هاردی) مخالفت کردند.

حالا در بریتانیا، نام‌های شخصیت‌های بازی تاج و تخت از محبوب‌ترین نام‌های نوزادان است. مثلا در سال ۲۰۱۵ روزنامه اندپندنت به نقل از اداره ملی آمار بریتانیا گزارش داد که ۲۸۰ زوج نام دختر نوزادشان را «آریا» گذاشتند و این نام در همان سال یکصد و نود و دومین نام محبوب در بریتانیا شد.

در ایالت ویکتوریا در استرالیا نیز یک شرکت توسعه مسکن خیابان‌های شهرکی در حال ساخت را به نام شخصیت‌های این سریال تغییر داده؛ از جمله خیابان‌های استنیس، وینترفل، گری‌جوی،‌و حتی خیابان بیلیش، کوچه اسنو و بن‌بست تایون.

آریا استارک (مسی ویلیام) با خواهرش سنسا (سوفی ترنر) و برادرش برن (آیزاک همستید رایت). سریال بازی تاج و تخت باعث شده که نام آریا تبدیل به یکی از نام‌های محبوب برای نوزادان دختر در بریتانیا شود.

گری اسمیت، از مسئولان این پروژه به روزنامه گاردین گفته، از میان این نام‌ها مردم محل فقط با نام خیابان «لنیستر» مخالفت کردند و دلیل آن را رابطه «ناجور» جیمی لنیستر با خواهرش، سرسی لنیستر، در این سریال عنوان کردند.

این احتمال وجود دارد که فصل هشتم گیم او ترونز یا بازی تاج و تخت، آخرین فصل آن باشد که قرار است تابستان ۲۰۱۸ اکران شود. اما ساکنان این دو شهرک در ایداهوی آمریکا و ویکتوریای استرالیا، برای همیشه در «هفت اقلیم» زندگی خواهند کرد.

 

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print

پادکست مجله نبشت را اینجا بشنوید:

مطالب مرتبط: