همکاری با نبشت

نبشت نشریه‌ای برای همه است و از این‌رو مخاطبان نیز مثل اهل قلم و ادبیات می‌توانند به بهبود کیفیت این مجله کمک کنند. نحوه‌ و شرایط همکاری را در این صفحه نوشته‌ایم.

نحوه ارسال مطالب:

وبسایت مجله مجهز به سیستم دریافت اتوماتیک محتواست. این ویژگی به ما در ثبت مدیریت محتوای ارسال شده، بررسی و خوانش آن‌ها و تصمیم‌گیری برای نشر و تماس با نویسندگان کمک می‌کند. در نتیجه، احتمال فراموش شدن و یا ناخوانده ماندن مطالب ارسالی به صفر می‌رسد. از این‌رو، ارسال مطلب و داستان برای نبشت فقط از طریق این سیستم ممکن است. مطالبی که از طریق ایمیل‌های قبلی نبشت ارسال شوند، با پیامی خودکار برگشت می‌خورند و شامل سیستم نمی‌شوند و در نتیجه منتشر نخواهند شد.

بنابراین، لطفا از صفحه ویژه ارسال محتوا برای انتشار جهت فرستادن مطالب و داستان‌های خود استفاده کنید. تکمیل این فرم با توضیحات روشنی همراه است. اما اگر سوالی داشتید می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما در میان بگذارید.

صفحه‌ی ویژه‌ی نیز برای ارسال داستان جهت شرکت در مسابقه نبشت وجود دارد. لطفا به یاد داشته باشید که داستان‌های ارسال شده از طریق این صفحه روی مجله نبشت منتشر نمی‌شوند.

همکاری در تهیه محتوا:

داستان کوتاه:

۱) حداقل هزار و حداکثر پانزده هزار کلمه.

۲) از معیارهای ادبی معمول یک داستان کوتاه برخورددار باشد.

۳) پیش از این در مجلات ادبی منتشر نشده باشد.

۴) نویسنده توافق داشته باشد که نبشت در صورت لزوم، امتیاز نشر و بازتولید اثر را در قالب‌های دیگری رسانه‌ای دارد. اگر این بازتولید منجر به کسب درآمد شود، مطابق با معیارهای پذیرفته‌شده‌ی صنعت نشر، ۱۰ درصد از سود به پدیدآورنده تعلق خواهد گرفت.

داستان ترجمه:

۱) حداقل هزار و حداکثر پانزده هزار کلمه

۲) متن اصلی قبلا به فارسی ترجمه و نشر نشده باشد.

۳) متن ترجمه از معیارهای لازم برخوردار باشد.

۴) متن ترجمه پیش از این در نشریات و مجلات ادبی منتشر نشده باشد.

۵) مترجم باید مستقیما از زبان اصلی به فارسی ترجمه کرده باشد. (رونویسی تطبیقی از روی ترجمه‌های فارسی یک اثر، پذیرفته نمی‌شود.)

۶) متن ترجمه باید با تصویری از نویسنده و مترجم و دیگر تصاویر مرتبط در صورت لزوم، همراه باشد.

۷) مترجم توافق داشته باشد که نبشت در صورت لزوم، امتیاز بازنشر و بازتولید متن ترجمه را در قالب‌های دیگری رسانه‌ای دارد. اگر این بازتولید منجر به کسب درآمد شود، مطابق با معیارهای پذیرفته‌شده‌ی صنعت نشر، ۸ درصد از سود به پدیدآورنده تعلق خواهد گرفت.

گزارش‌های فرهنگی، ادبی و صنعت نشر

۱) گزارش مرتبط با رویدادهای روز باشد.

۲) از معیارهای معمول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای (بی‌طرفی، صحت محتوا و انصاف) برخوردار باشد.

۳) متن گزارش توسط گزارشگر/نویسنده تدوین شده باشد. نقل‌ قول‌ها از رسانه‌ها با ذکر کامل منبع و لینک به مطلب اصلی همراه باشد.

۴) گزارش باید با تصاویر مرتبط با رویداد همراه باشد.

۵) گزارش با هدف تبلیغات برای یک سازمان،‌ گروه،‌ فرد و یا یک محصول تهیه نشده باشد. (در مجله‌ی نبشت تبلیغ کتاب با هدف ترویج کتاب‌خوانی مجاز است اما این تبلیغ فقط از طریق انتشار بخشی از کتاب، مصاحبه با نویسنده و یا معرفی کتاب با شرایطی که در پایین آمده، صورت می‌گیرد.)

انتشار بخشی از متن کتاب با هدف معرفی آن:

۱) فقط رمان‌ها و کتاب‌های مرتبط با ادبیات و فرهنگ (و نیز ترجمه‌های آن) به این شکل معرفی می‌شود.

۲) کتاب یا ترجمه‌ی آن باید قبلا توسط یک ناشر در خارج یا داخل ایران/افغانستان منتشر شده باشد.

۳) انتشار بریده‌ای از یک رمان (یا ترجمه) فقط به درخواست و اجازه رسمی ناشر و نویسنده ممکن است.

۴) این بریده باید حداقل هزار و حداکثر پنج‌هزار واژه، و با معرفی کوتاه نویسنده/مترجم و تصویر آن‌ها همراه باشد. مترجم/نویسنده در انتخاب متن دست باز دارد.

۵) متن ارسالی ویرایش نمی‌شود. اما اگر اشکالات دستوری و املایی (و یا صحت ترجمه) قابل چشم‌پوشی نباشد، نبشت حق خودداری از انتشار متن را دارد.

مصاحبه با نویسنده:

۱) مصاحبه با هدف شناساندن و معرفی کتاب و ترویج کتاب‌خوانی منتشر می‌شود.

۲) مصاحبه‌کننده باید با رعایت اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری مصاحبه را تهیه کند.

۳) تجربه‌ی نویسنده در نوشتن کتاب،‌ انگیزه‌های او و دشواری‌هایی که در نگارش کتاب داشته، از نکات اصلی مصاحبه باید باشد.

۴) متن مصاحبه باید با تصویر مناسب از نویسنده و جلد کتاب همراه باشد.

۵) تا جایی که ممکن است بهتر است مصاحبه‌ها حضوری و یا از طریق تلفن صورت گیرد. در نبشت امکان انتشار محتوای صوتی و تصویری وجود دارد. مصاحبه‌کننده، مسئولیت ویرایش و تدوین صدا و ویدیو را بر عهده خواهد داشت.

معرفی رمان:

معرفی رمان به معنای نقد آن نیست. اگر کتابی خوانده‌اید و از آن خوشتان آمده، می‌توانید به زبانی ساده آن کتاب و نویسنده‌ی آن را معرفی کنید و بگویید که تجربه‌ی شما از خواندن آن کتاب چه بوده و چرا خواندن آن را به دیگران توصیه می‌کند.

این معرفی باید:

۱) حداقل سیصد کلمه و حداکثر ششصد کلمه باشد

۲) با تصویر و توضیحی درباره شما، و نیز تصویر و توضیحی کوتاه از نویسنده‌ی کتاب، همراه باشد

۳) متن معرفی نباید در جای دیگری (از جمله فیسبوک) منتشر شده باشد. شما می‌توانید لینک مطلبی را که برای نبشت نوشته‌اید،‌ روی فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نقد ادبی و پژوهش‌های آکادمیک:

نبشت یک مجله آکادمیک و تخصصی نیست. از این‌رو، نقد ادبی (به آن شکلی که در رسانه‌های امروزی در افغانستان و ایران منتشر می‌شود) احتمالا برای نشر در این مجله مناسب نخواهد بود. با این‌حال اگر نقدی نوشته‌اید که شرایط ذیل را دارد، برای ما بفرستید:

۱) نگارش ساده و به دور از تکلف، اما تحلیلی

۲) حداقل ۵۰۰ و حداکثر ۱۲۰۰ کلمه

۳) استدلال و تحلیل شما باشد (نه نظر و نقل قول از نویسنده‌ها و فیلسوف‌های مشهور)

۴) پیش از این در نشریات و رسانه‌ها (از جمله شبکه‌های اجتماعی) منتشر نشده باشد.

۵) تبلیغ یک فرد،‌ گروه، سازمان و یا محصول تلقی نشود.

۶) پژوهش‌های دانشگاهی و پایان‌نامه‌ها‌ در حوزه ادبیات و فرهنگ باید توسط پژوهشگر به حداکثر ۱۲۰۰ کلمه خلاصه شوند. اگر نسخه کامل پژوهش یا پایان‌نامه‌ی شما روی وبسایت‌های معتبر تخصصی و یا دانشگاهی منتشر شده، لینک دسترسی به آن در مطلب نبشت درج خواهد شد.

عکس و فیلم

عکاسی، فیلم‌سازی و سینما به عنوان هنر از موضوعاتی‌ست که نشریه نبشت به آن می‌پردازد. اگر دستی در عکاسی و فیلم‌برداری دارید، تصاویر خود همراه با توضیحات لازم برای ما بفرستید:

۱) موضوع عکس و فیلم باید ترجیحا با ادبیات، کتابخوانی، فرهنگ و جامعه مرتبط باشد.

۲) تصاویر ارسالی را باید خود شما گرفته باشید. عکس و فیلمی که دیگران گرفته‌اند، حتی اگر امتیاز نشر آن‌ را شما داشته باشید، به احتمال زیادی برای نشر در نبشت مناسب نیست.

۲) هدف ما از انتشار عکس‌های شما معرفی شما به عنوان یک عکاس و اشتراک تصاویر شما با مخاطبان است. حقوق نشر تصاویر همچنان متعلق به شما باقی می‌ماند.

۳) شما می‌توانید در حاشیه تصویر نام خود و یا استودیوی عکاسی خود را بنویسید. اما فیلم و تصویرهایی که می‌فرستید، باید واضح و بدون واترمارک ارسال شوند. اندازه تصاویر باید حداقل ۱۲۰۰ پیکسل و با فرمت .jpg تهیه شده باشد.

۴) تمام عکس‌ها باید با توضیح همراه باشد.

۵) فیلم ارسالی باید هنری و یا به صورت گزارش ویدیویی تولید شده باشد. طول فیلم حداکثر سه دقیقه است. فیلم‌های مراسم امضاء کتاب و یا رویدادهای فرهنگی مشابه ضبط شده برای انتشار در نبشت مناسب نیست.

شعر

نبشت در حال حاضر امکان نشر شعر و یا مطالب مرتبط با آن را ندارد.

گزینش، ویرایش و نشر مطالب

۱) لطفا به یاد داشته باشید که ارسال یک نوشته به معنای انتشار آن نیست. مطالبی که به ما می‌رسد،‌ بعد از بررسی دقیق توسط تیمی از همکاران نبشت با در نظرداشت معیارهای این مجله منتشر خواهد شد. هیچ عامل دیگری به جز کیفیت و معیارهای تعیین شده در تصمیم به عدم انتشار یک نوشته، تاثیر ندارد. هدف این معیارها حفظ کیفیت محتوای مجله و همزمان تشویق نویسندگان جوان و تازه‌کار به نوشتن است.

۲) بدیهی‌ست که ترجیح ما این است که مطالب را بدون ویرایش منتشر کنیم. اما اگر متنی نیازمند ویرایش سطحی باشد، این ویرایش انجام خواهد شد. مطالبی که نیازمند ویرایش جدی باشد به نویسنده برگردانده می‌شود تا بعد از ویرایش دوباره فرستاده شود.. لطفا هنگام ارسال آثارتان، مطمئن شوید که نسخه‌ نهایی و ویرایش شده‌ی متن را ارسال می‌کنید.

یادآوری:

لطفا از صفحه ویژه ارسال محتوا برای انتشار جهت فرستادن مطالب و داستان‌های خود استفاده کنید. تکمیل این فرم با توضیحات روشنی همراه است. اما اگر سوالی داشتید می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما در میان بگذارید.

صفحه‌ی ویژه‌ی نیز برای ارسال داستان جهت شرکت در مسابقه نبشت وجود دارد. لطفا به یاد داشته باشید که داستان‌های ارسال شده از طریق این صفحه روی مجله نبشت منتشر نمی‌شوند.

دیگر اشکال همکاری

گرافیک و طراحی:

اگر گرافیست و طراح هستید، می‌توانید در این کارها به ما کمک کنید:

۱) طراحی جلد کتاب

۲) طراحی‌ تصویر معرف برای داستان‌ها

۳) طراحی پوستر و لوگو برای برنامه‌های مختلف نبشت

تمام آثار شما با ذکر کامل نام و استودیوی شما استفاده خواهد شد.

برنامه‌نویسی و توسعه وب:

۱) بهتر ساختن ظاهر وبسایت نبشت

۲) کمک در سئو و بهینه‌سازی وبسایت

۳) مشوره و توصیه در صورت لازم

۴) کمک در مدیریت محتوا

ویراستاری

اگر ویراستار هستید، می‌توانید اشتباهات تایپی یا دستوری مطالب را به ما گوشزد کنید. کافیست جمله یا واژه‌ نادرست یک مطلب را همراه با تصحیح آن و نام مطلب، از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید. و یا در قسمت دیدگاه‌های مطلب مرتبط بنویسید.

داستان‌خوانی

اگر با اصول پایه‌ی داستان‌نویسی آشنا هستید و وقت آن را دارید که داستان‌های کوتاه مسابقه‌ی نبشت را بخوانید و نظر دهید، با ما تماس بگیرید.

اشتراک‌گذاری مطالب نبشت

اشتراک داستان‌ها و مطالب نبشت بر روی شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه‌های کمک به مجله نبشت است. کافی‌ست هر وقت داستان یا نوشته‌ای را پسندیدید، آن را با دوستان‌تان روی فیسبوک و توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

تازه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها