ادبیات، فلسفه، سیاست

40546091185_1eeb9381e2_o-e1523678439581

ابزار جدید گوگل برای یافتن پاسخ سوال شما هزاران کتاب را می‌خواند

تکنولوژی

تاک تو بوکز (Talk to Books) ابزار جدید گوگل که چند روز پیش فعال شد، در ظرف کمتر از یک ثانیه می‌تواند پاسخ  سوال شما را از میان صد هزار کتاب منتشر شده روی گوگل بوکز (Google Books) پیدا کند.

این روزها همه می‌توانیم با جستجو در گوگل پاسخی نسبی به پرسشی که در ذهن داریم، پیدا کنیم و یا حداقل نتایج جستجو منابعی را معرفی می‌کند که می‌تواند به یافتن پاسخ درست کمک کند. ولی بیشتر این منابع مقالات و پژوهش‌های منتشر شده روی انترنت، از جمله ویکی‌پیدیا است.

اما تاک تو بوکز (Talk to Books) ابزار جدید گوگل که چند روز پیش فعال شد، در ظرف کمتر از یک ثانیه می‌تواند پاسخ  سوال شما را از میان صد هزار کتاب منتشر شده روی گوگل بوکز (Google Books) پیدا کند.

فرقی نمی‌کند پرسش شما چه باشد و چطور آن را تایپ کنید، تاک تو بوکز که مجهز به هوش مصنوعی است، برای یافتن پاسخ آن، تک تک جملات یک صدهزار کتاب را در ظرف کمتر از یک ثانیه می‌خواند و در پاسخ‌هایش، جمله‌هایی را که می‌تواند پاسخ مستقیم به سوال شما باشد، تیره می‌کند.

پاسخ تاک تو بوکز به سوال: چند نفر در جریان جنگ‌های داخلی در کابل کشته‌ شدند؟ این ابزار هوشمند جملاتی را که مناسب‌ترین پاسخ به این سوال تشخیص داده، تیره کرده و منبع را نیز به طور کامل معرفی کرده است.

گوگل می‌گوید این ابزار البته جایگزینی برای امکان جستجوی کلیدواژه‌ای نیست، اما امکانی قدرتمند برای پژوهشگران و علاقه‌مندان به کتاب محسوب می‌شود. تاک تو بوکز از «جستجوی معنایی» به جای جستجوی صرفا واژه‌ها بهره می‌گیرد. به این معنا که این ابزار به کمک هوش مصنوعی می‌تواند زبان طبیعی انسانی را درک کند و جملاتی را بیابد که بیشترین شباهت را به پاسخ یک انسان به همان سوال در یک گفتگوی عادی دارد.

پاسخ گوگل به سوال: چرا کتاب خواندن خوب است؟

گوگل می‌گوید تیمی از مهندسان برنامه‌نویسی در واقع به تاک تو بوکس درک معنایی واژه‌ها و جمله‌ها را آموخته‌اند و این فرایند آموزش همچنان ادامه دارد.

 

کتابستان

چار دختر زردشت

منیژه باختری

دموکراسی انجمنی

مهدی جامی

تاملاتی بر هیتلر

زِبستییان هفنر

دوسیه افغانستان

شاهزاده ترکی الفیصل آل سعود

نیم‌قرن مبارزه و سیاست

سمیه رامش