ادبیات، جامعه، سیاست

ابزار جدید گوگل برای یافتن پاسخ سوال شما هزاران کتاب را می‌خواند

تکنولوژی

این روزها همه می‌توانیم با جستجو در گوگل پاسخی نسبی به پرسشی که در ذهن داریم، پیدا کنیم و یا حداقل نتایج جستجو منابعی را معرفی می‌کند که می‌تواند به یافتن پاسخ درست کمک کند. ولی بیشتر این منابع مقالات و پژوهش‌های منتشر شده روی انترنت، از جمله ویکی‌پیدیا است.

اما تاک تو بوکز (Talk to Books) ابزار جدید گوگل که چند روز پیش فعال شد، در ظرف کمتر از یک ثانیه می‌تواند پاسخ  سوال شما را از میان صد هزار کتاب منتشر شده روی گوگل بوکز (Google Books) پیدا کند.

فرقی نمی‌کند پرسش شما چه باشد و چطور آن را تایپ کنید، تاک تو بوکز که مجهز به هوش مصنوعی است، برای یافتن پاسخ آن، تک تک جملات یک صدهزار کتاب را در ظرف کمتر از یک ثانیه می‌خواند و در پاسخ‌هایش، جمله‌هایی را که می‌تواند پاسخ مستقیم به سوال شما باشد، تیره می‌کند.

پاسخ تاک تو بوکز به سوال: چند نفر در جریان جنگ‌های داخلی در کابل کشته‌ شدند؟ این ابزار هوشمند جملاتی را که مناسب‌ترین پاسخ به این سوال تشخیص داده، تیره کرده و منبع را نیز به طور کامل معرفی کرده است.

گوگل می‌گوید این ابزار البته جایگزینی برای امکان جستجوی کلیدواژه‌ای نیست، اما امکانی قدرتمند برای پژوهشگران و علاقه‌مندان به کتاب محسوب می‌شود. تاک تو بوکز از «جستجوی معنایی» به جای جستجوی صرفا واژه‌ها بهره می‌گیرد. به این معنا که این ابزار به کمک هوش مصنوعی می‌تواند زبان طبیعی انسانی را درک کند و جملاتی را بیابد که بیشترین شباهت را به پاسخ یک انسان به همان سوال در یک گفتگوی عادی دارد.

پاسخ گوگل به سوال: چرا کتاب خواندن خوب است؟

گوگل می‌گوید تیمی از مهندسان برنامه‌نویسی در واقع به تاک تو بوکس درک معنایی واژه‌ها و جمله‌ها را آموخته‌اند و این فرایند آموزش همچنان ادامه دارد.

 

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print

این مطالب هم توصیه می‌شود:

grayscale photo of a fanned playing card

آیا ما مقصر بدشانسی خود هستیم؟

هر چه‌قدر هم خود را زرنگ فرض کنیم، علمِ ما شدیدا محدود است و به‌راحتی ممکن است بازندهٔ قمارِ زندگی باشیم. واقعیت این است که ما از استنتاج صحیح ساختار پیچیدهٔ جهان اجتماعی خودمان ناتوانیم…

تقویت سلامتِ شناختی برای مقابله با اخبار جعلی

رسانه‌های اجتماعی با توسل به مکانیسم‌های راستی‌آزمایی یا بستنِ حساب کاربران، سعی در مهار اطلاعات غلط دارند. این اقدامات می‌تواند موثر باشد، اما درعین‌حال امکان مشارکت در گفتگو را از بسیاری از افراد می‌گیرد…

به یاد نابغهٔ جلوه‌های ویژه و غول سینما: رِی هریهاوزن

امسال صدمین سالگرد تولد ری هریهاوزن است. او جزو معدود کسانی بود که جانداران خیالی یا منقرض‌شده را بر پردهٔ سینما زنده کردند؛ او علم و هنر را به هم پیوند داد و الهام‌بخشِ بسیاری از دانشمندان و نسل بعدی فیلم‌سازان شد.

Designed & Developed by Nebesht Media