درباره‌ی مسابقه‌ی چهارشنبه‌ها

در فروردین سال ۱۳۹۴، گروه «کلاس داستان‌نویسی چهارشنبه‌ها» یک مسابقه‌ی داستانی در دو بخش برگزار کرد. یکی بخش داستان منتخب داوران و دیگری داستان منتخب مخاطبین. در پی نشر فراخوان مسابقه در گروه داستانی، تعداد قابل توجهی از دوستان عضو نویسنده با ارسال داستان تمایل خود در این مسابقه را اعلام کردند. از میان بیش از سیصد داستان، پنجاه و شش داستان واجد شرایط شرکت در مسابقه تشخص داده شد که در هشت گروه مجزا به رقابت پرداختند.

در بخش داستان برگزیده‌ی داوران روند انتخاب داستان این بود که از هر گروه دو داستان که بیشترین امتیاز را از داوران این مرحله دریافت کرده بودند، یعنی شانزده داستان به مرحله بعد صعود کردند و سپس در مرحله‌ی دوم با امتیاز داوران، عبارت از، خانم نازنین جودت، خانم دورتا سواپا، خانم ارمغان خرم، آقای شاهین، آقای خلیل نیک پور، آقای فرهاد کوثرنژاد و آقای آرش محمودی، هشت داستان به مرحله آخر راه یافتند.

در مرحله نهایی داوران، خانم میترا الیاتی، خانم بنفشه حجازی، آقای علیرضا ایرانمهر، آقای رحمان چوپانی، آقای عزیز حکیمی، آقای محمدرضا زمانی و آقای یزدان سلحشور، با امتیاز دادن به داستان‌های رتبه‌های اول تا هشتم را تعیین کردند و در این روند داستان «می‌گویند جنگ تمام شده» به قلم آقای مسعود ریاحی به عنوان داستان برتر تعیین شد. در بخش داستان منتخب مخاطبان نیز، همین داستان بیشترین رای را از آن خود کرد.

«جایزه‌ی ادبی نبشت»

مجله ادبی نبشت نیز در آغاز سومین سال فعالیت خود یک مسابقه‌‌ی داستان‌نویسی تحت عنوان «جایزه ادبی نبشت» به راه انداخته است. جوایز نقدی این مسابقه برای داستان اول یک هزار دلار، داستان دوم، پانصد دلار و داستان سوم دویست و پنجاه دلار (و یا معادل آن به پول کشور محل سکونت برندگان) خواهد بود.

شرایط شرکت در این مسابقه از قرار ذیل است:

۱) در حال حاضر این مسابقه برای نویسندگانی‌ست که تا بحال کارهایشان را به صورت یک کتاب منتشر نکرده‌‌اند. به این ترتیب، می‌توان تقریبا مطمئن شد که شرکت کنندگان با کسانی به رقابت می‌پردازند که کم و بیش در یک سطح قرار دارند.

۲) داستان‌های ارسالی باید حداقل ۲۵۰۰ و حداکثر ۸۰۰۰ کلمه باشند. هر نویسنده می‌تواند تا سه داستان برای شرکت در مسابقه ارسال کند.

۳) داستان‌ها باید در یک فایل وورد فرستاده شود. داستان‌هایی که به شکل پی‌دی‌اف یا دیگر قالب‌ها ارسال شود، در مسابقه شرکت داده نخواهد شد.

۴) متن داستان باید حتما ویرایش شده باشد. نگارش درست یکی از مواردی است که برای امتیاز دادن در نظر گرفته خواهد شد. ‌

۵) داستان‌ باید قبلا در جایی (از جمله در نبشت) منتشر نشده باشد و بعد از ارسال داستان نیز نشر نشود.

۶) آخرین مهلت ارسال داستان ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ برابر با ۱۰ عقرب/آذر ۱۳۹۵ است.

۷) داستان‌ها را به ایمیل: competition@nebesht.com بفرستید و به nebesht.com@gmail.com نیز کپی کنید.

۸) پس از ارسال یک داستان یک ایمیل اتوماتیک جهت تایید دریافت داستان ارسال خواهد شد. سوالات مشخص خود در مورد مسابقه را می‌توانید به ای‌میل: nebesht.com@gmail.com بفرستید.

۹) داوران جایزه‌ی ادبی نبشت گروهی از نویسندگان شناخته شده ایرانی و افغان خواهند بود. نام داوران بعد از پایان مهلت ارسال داستان اعلام خواهد شد.

۱۰) هیچ محدودیت سنی برای شرکت کنندگان در این مسابقه وجود ندارد.

فهرست نهایی پنجاه داستان برتر تا پایان ماه دلو/بهمن تکمیل شده و به هیئت داوران ارسال خواهد شد. روند امتیازدهی به داستان‌ها توسط داوران در سه ماه بعد انجام می‌شود و ده داستان برگزیده‌ی مسابقه در تاریخ دهم مارچ ۲۰۱۷، برابر با بیستم حوت/اسفند ۱۳۹۵ همزمان با سومین سالگرد فعالیت مجله ادبی نبشت اعلام خواهد شد.

نام‌های هیئت داوران که از نویسندگان شناخته شده ایران و افغانستان هستند، بعد از پایان مهلت ارسال داستان اعلام خواهد شد.

از میان داستان‌های رسیده، فقط ده داستان به مرحله نهایی راه خواهند یافت. جایزه داستان اول یک هزار دالر، مقام دوم پانصد دالر و سوم ۲۵۰ دالر است. داستان چهارم تا دهم تقدیرنامه دریافت خواهند کرد.

ده داستان اول جزو مجموعه داستانی خواهد بود که هر ساله توسط «نشر نبشت» به شکل یک کتاب منتشر می‌شود. مطابق به استانداردهای نشر در اروپا، ۱۲.۵٪ از قیمت پشت جلد این کتاب میان نویسندگان این داستان تقسیم خواهد شد.

امکان ترجمه این داستان‌ها به زبان انگلیسی بررسی خواهد شد و در آن صورت، مطابق به استانداردهای نشر در اروپا ۸٪ از قیمت پشت جلد کتاب به زبان انگلیسی، بعد از پرداخت حق‌الزحمه مترجم، میان نویسندگان این داستان‌ها تقسیم خواهد شد.

نشر نبشت، انتشارات متعلق به مجله ادبیات داستانی نبشت، حق ضبط کتاب گویا را دارد و به دلیل هزینه‌های بالای تولید کتاب گویا و تازگی این قالب در زبان فارسی، به نویسندگان این داستان‌ها حق‌الزحمه‌ای تعلق نخواهد گرفت.

دست‌اندرکاران مسابقه فقط براساس معیارهای قبول شده سنجش ادبی، به داستان‌ها امتیاز می‌دهند و مجموع این امتیازها تعیین می‌کند که کدام داستان‌ها به مرحله نهایی خواهند رسید. هیئت داوران نیز با اتکاء بر فقط معیارهای ادبی، به داستان‌های فهرست نهایی امتیاز می‌دهند و مجموع امتیازها رتبه‌ی اول تا دهم داستان‌ها را تعیین خواهد کرد. داستان‌ها با حذف نام نویسنده به داوران فرستاده می‌شود.

.

درباره‌ی نویسنده

پروانه مقام

۱۱ دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها