زنان در انتشار کتاب «خودنشر» پیشتازند

def466e1-70c2-4d49-b56b-094140fd9a06-1020x612

اگر زن نویسنده‌ای نیاز به پول و «اتاقی از آن خود» داشته باشد،‌ طوری که ویرجینیا وولف زمانی گفته بود، در ابتدای قرن بیست و یکم آن اتاق باید به انترنت نیز وصل باشد. چرا که مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که تناسب رمان‌های خودنشر پرفروش که توسط زنان نوشته شده، تقریبا دوبرابر کتاب‌های پرفروش زنان به شیوه سنتی‌ نشر است.

خودنشر به این معناست که نویسنده خود کتابش با هزینه شخصی به صورت الکترونیک و یا چاپی (اغلب با سیستم نشربراساس تقاضا) از طریق وبسایت‌هایی مثل آمازون و فروشگاه گوگل در معرض فروش می‌گذارد. خودنشر می‌تواند شکل‌های دیگری هم داشته باشد، از جمله این‌که ناشران خودنشر بخصوص در نشر الکترونیک، بدون دریافت هزینه‌ای از نویسنده کتاب را نشر می‌کنند و از طریق وبسایت‌های مختلف در معرض فروش می‌گذارند. نوییسنده‌ها معمولا در این روش حق‌التالیف کلانتری می‌گیرند اما فروش کتاب معمولا بسیار پایین است. وجه اشتراک تمام این روش‌های خودنشر این است که ناشر معمولا محتوا و ارزش ادبی کتاب را قبل از نشر بررسی نمی‌کند.

در شیوه سنتی این ناشر است که روی کتاب نویسنده سرمایه‌گذاری می‌کند و با اتکاء بر سیستم توزیع و تامین هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی اقدام به فروش آن و پرداخت حق‌التالیف به نویسنده می‌کند. اما قبل از آن ناشر سنتی اقدام به ارزیابی ادبی یک اثر می‌کند و معمولا درصد ناچیزی از آثاری که به ناشران می‌رسد، از این مرحله می‌گذرند. وقتی ناشری سنتی به این شیوه کتابی را به نشر می‌رساند، معمولا آن اثر از سوی منتقدین جدی‌تر گرفته می‌شود و فروش آن بسیار بیشتر از کتاب‌های خودنشر است. اما این روش نشر به شدت کند است و  گاهی ممکن است بین دو تا سه سال طول بکشد.

روزنامه گاردین در مطلبی نوشته است که بازار کتاب خودنشر پررونق است، هم به لحاظ تعداد کتاب‌هایی که نوشته می‌شود و هم از نظر آمار فروش.  در سال ۲۰۱۳، شرکت نیلسن بوک تخمین زیاد که هجده میلیون کتاب خودنشر در بریتانیا به فروش رفته که ۷۹ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد.  آمار نشان می‌دهد که ۴۵۸ هزار عنوان کتاب خودنشر در سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده منتشر شد که افزایشی ۱۷ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۲ و ۴۳۷درصدی را نسبت به سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد.

اکنون مطالعه دیگری که توسط یک وبسایت خودنشر به نام فیک‌شِلف (FicShelf) صورت گرفته، می‌گوید که نویسندگان زن پیشتاز عرصه «خودنشر» هستند.  نگاهی به عنوان‌های پرفروش وبسایت‌های خودنشر مثل Blurb، Wattpad, Creative Space و Smashwords حاکی از آن است که ۶۷ درصد از عنوان‌های پرفروش توسط زنان نوشته شده‌است.  در مقایسه با این آمار، بررسی یک صد عنوان کتاب پرفروش نشر شده به شیوه سنتی، بر روی وبسایت آمازون نشان می‌دهد که ۶۱ درصد آنها توسط مردان نوشته شده است.

مطالعه فیک‌شلف همچنین می‌گوید که احتمال این‌که کار مردان در سیستم نشر سنتی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. هشتاد درصد از کتاب‌های که روزنامه تلگراف در ستون «یک صد رمانی که همه باید بخوانند»‌ معرفی می‌کند توسط مردان نوشته شده و ۸۵ درصد کتاب‌هایی که روزنامه‌ی گاردین در «ستون یکصد رمان برتر زمانه»‌ معرفی کرده، نیز توسط از نویسندگان مرد است. همچنین ۷۰ درصد کتاب‌هایی را که تلگراف به عنوان بهترین رمان‌های سال ۲۰۱۴ انتخاب کرده، نیز مردان نوشته‌اند.

آلیسون مورتون، یکی از نویسندگان خودنشر می‌گوید: «آمار نشان می‌دهد که زنان بیشتر کتاب می‌خرند، می‌خوانند و می‌نویسند با این‌حال، ناشران به کتاب‌هایی که توسط مردان نوشته شده، بیشتر اهمیت می‌دهند. خوبی سیستم خودنشر این است که تلاش شخصی و کیفیت فردی را خارج از تاثیر جنسیت عرضه می‌کند.»

.

* این متن فشرده‌ای از این مطلب روزنامه‌ بریتانیایی گاردین است. 

درباره‌ی نویسنده

گفتار نبشت

مجله‌ی نبشت با همیاری و همکاری داوطلبانه‌ی خوانندگان و نویسندگان فارسی‌زبان پابرجاست. آیا با اشتراک نوشته‌هایی که می‌پسندید، به بهتر شدن کیفیت این مجله کمک خواهید کرد؟

۲ دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

پرخواننده‌ترین‌ها