سرزمین جمیله

 

سرزمین جمیله روایتی حیرت‌انگیز از همراهی و هم‌نوایی گرگ‌وچوپان و سگ‌و‌گله و دزد به‌منظور به‌هم‌ریختن بیشتر صحراست. این کتاب در حقیقت ادامه داستان قبلی نویسنده «گرگ‌های‌دوندر» است. در گرگ‌های دوندر، که حکایت راهزنان کوه‌های هرات است، راوی به‌شکلی داستانی از روایتی واقعی پرده بر می‌دارد؛ روایتی که هراتی‌های امروز هر هفته با آن سرگرم‌اند. راهزنانی که روز روشن وارد شهر می‌شوند. 

صاحب‌دولتی را در ازای پول به گروگان می‌گیرند و هفته‌ی بعد این داستان تنها گروگانش عوض می‌شود. در شهر همه نام دزدان را می‌شناسند و هم خانه دزدان را. اما صدهاهزار سرباز مسلح رسمی و غیررسمی با صدو‌بیست شرکت دولتی و خصوصی امنیتی مدت‌هاست در پی گشودن این راز سر به مهرند. خلاصه از این دزدان یکی که خیلی دزد است، از قتل عامی داخلی جان به‌در می‌برد و در دامنه همان رشته کوه، در سایه ولایت والی دیگری می‌رود. سرزمینی درست مثل خود هرات پر از تاریخ. این دزد اما تنها دروازه‌ای به شهر سنگستان فولاد زرهی است، چرا که اصل داستان، در سرگذشت خود شهر رقم می‌خورد. غور، مثالی است از خود افغانستان؛ سرزمینی با عین قدمت. جمیله کنایه‌ای از زیبایی همه افغانستان است.

سیامک هروی نسخه الکترونیک رمان سرزمین جمیله را از طریق سایت نبشت به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان گذاشته است. این رمان را از اینجا دانلود کنید. 

 *معرفی فوق بخشی از مطلب رضا محمدی در مورد این کتاب است.

 

 

درباره‌ی نویسنده

کتابخانه نبشت

۲ دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

پرخواننده‌ترین‌ها