زنی که چهره افغانستان را تغییر میدهد

رویا سادات، متولد ۱۹۸۳ در هرات، فیلم ساز و کارگردانی جوان و مطرح از افغانستان است. رویا از سال ۲۰۰۱ در بخش سینما به صورت حرفه ای اغاز به فعالیت کرده و تا کنون فیلم های زیادی در کارنامه سینمایی و هنری خود دارد. اما انچه که برای وی شهرتی جهانی و فرامرزی به ارمغان اورده و رویا را تبدیل به زنی موفق و کارگردانی نامی ساخته تنها در فیلم های وی خلاصه نمیشود؛ او امسال نهمین نفر از صد چهره تاثیر گذار سال ۲۰۱۷ در نشریه امریکایی فارن پالیسی است. دستاوردی که به پاس همه فعالیت های شجاعانه او به عنوان زنی که در سرزمینی می‌زیید که هر قدم و هر لحظه برای او خطری مرگ افرین به دنبال دارد زیرا او داستان زنان افغان را روی پرده سینما میاورد. گستره فعالیت های هنری رویا وسیع است، وی به همراه خواهرش الکا سادات بنیان گذار “خانه فیلم رویا” است که مرکز اصلی افرینش های هنری او نیز است. این مرکز با همکاری بنیاد ارمان شهر به طور مشترک بزرگ ترین جشنواره سینمایی افغانستان” جشنوره فیلم زنان” را برگزار میکند. در کنار همه اینها، نام رویا سادات به خاطر ساخت فیلم (نامه ای به رئیس جمهور) که به عنوان نماینده افغانستان در اسکار ۲۰۱۸ نامزد شده هنوز بر سر زبان هاست. فیلمی که مثل همه اثار او با نگاهی زنانه به زندگی زنان و خانواده های افغان میپردازد. رویکردی نه شعاری، نه ژورنالیستی و نه پیچیده بلکه با بیانی بسیار ساده و روان به درون عمیق ترین لایه های اجتماعی میرود و همه انچه را که جامعه پس میزند و ابا می ورزد از دیدنش به مخاطب نشان میدهد. رویا سادات اگر چه در تمامی سالهای فعالیت اش هنرمندی بی حاشیه اما پر کار بوده است، اما هنوز با مشکلات و معضلات بیشماری برای فعالیت های هنری و سینمایی اش روبرو است. او در شهری فعالیت میکند که نه سینمایی وجود دارد و نه امکاناتی در اختیار زنی سینما گر میگذارند و حتا موانع اجتماعی و دینی زیادی سر راه او قرار دارد که به عنوان یک “زن فعال” عرصه را برای او تنگ تر و مسیر را دشوار تر میسازند. با این حال، هیچ یک از مشکلات امنیتی و اجتماعی او را تحت تاثیر قرار ندادند و باید منتظر دستاوردهای بیشتری از او و خانه فیلم رویا باشیم. 

 

 

درباره‌ی نویسنده

تهمینه تومیریس

تهمینه تومیریس

تهمینه تومیریس (متولد ۱۹۸۹، کابل) هنرمند و پژوهشگر هنر است. او بانی صفحه هنر و هنرمندان افغانستان در فیسبوک و حالا در مجله نبشت است. آثار نقاشی‌های تهمینه در افغانستان و ایران و نیز در آلمان به نمایش عمومی گذاشته شده است. دغدغه‌ها و اجبار‌های اجتماعی، دینی و فرهنگ سنتی بر زنان متاثر از آن سوژه‌های کارهای هنری او است.

یک دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

  • من به دیگر تعریف ها و تمجیدهای نویسینده از رویا سادات کاری ندارم و فقط میخواهم بگویم که نویسینده یا فیلم “نامه یی به رئیس جمهور”را ندیده ، یا دیده و نفهمیده و یا هم دیده و فهمیده اما خواسته خربوزه زیربغل رویاسادات بگذارد . اگر کس دیگری این چیزها را نوشته بود ، خیر! اما خانم تومیریس که خود هنرمند وهنرشناس است و بنا بر نوشته هایی که درفضای مجازی نشرمیکند آدم عمیقی به نظرمیاید ، دیگر چرا؟ من نمیگویم ازکسی تعریف وتمجید نکنید اما لطفا بزرگ نمایی و گزافه گویی نکنید و هرکس را به اندازه خودش تول وترازو کنید که نه هنرمند بیچاره دچار سوء تفاهم بزرگ بودن شود و نه به شعور مردم توهین شود .

تازه‌ها

پرخواننده‌ترین‌ها