دوره‌های آموزشی رایگان نوگام آغاز شد

nogaam-inside

موسسه غیرانتفاعی نشر نوگام در لندن، اخیرا دوره‌های رایگان آموزشی برای کمک به نویسندگان آغاز کرده است.

نشر نوگام توسط گروهی از ایرانیان مهاجر در لندن شکل گرفته و به نشر کتاب‌های الکترونیک می‌پردازد. این موسسه تاکنون بیشت از بیست کتاب فارسی نشر کرده که هزینه‌ی آن به صورت داوطلبان توسط خوانندگان این کتاب‌ها تامین می‌شود و کتاب پس از نشر به صورت رایگان در اختیار همه قرار می‌گیرد.

اکنون نوگام، در سومین سال فعالیت خود، دوره‌های آموزشی را نیز با هدف کمک به نویسندگان قدیمی و جدید برای حضور در فضای مجازی آغاز کرده است. هدف این دوره‌های کوتاه مدت این است که نویسندگان با ساز وکار دنیای دیجیتال بیشتر آشنا شوند، آثار خود را بهتر از گذشته ارائه کنند و بتوانند با مخاطبانشان ارتباط برقرار کنند.

مسئولان نوگام می‌گویند که براساس تجاربی که همکاری با نویسندگان مختلف کسب کرده، پنج دوره آموزشی با موضوع حضور و فعالیت نویسندگان در فضای انلاین و تولید محتوای دیجیتال طراحی و تهیه کرده است.

این دوره‌ها شامل، وبلاگ نویسی برای نویسنده‌‌ها، حضور نویسنده در شبکه‌های اجتماعی، مقدمه‌ای بر خودناشری، راهنمای تولید پادکست و کتاب صوتی و امنیت دیجیتال برای نویسنده‌هاست.

از این مجموعه درس‌ها، اکنون دوره‌ی آموزشی وبلاگ نویسی و حضور نویسنده در فضای مجازی آماده است و دانشجو می‌پذیرد. این دوره‌ها به‌خصوص برای نویسنده‌ها طراحی و نوشته شده، اما همه افراد علاقمند می‌توانند بدون محدودیت در این دوره‌ها ثبت نام کنند.

مسئولان نشر نوگام می‌گویند مواد درسی با ایمیل برای دانشجویان فرستاده خواهد شد و در پایان هر دوره یک تمرین عملی وجود دارد که در صورت تکمیل آن، گواهینامه‌ای نیز از سوی نشر نوگام به فرد اهدا می‌شود.

آموزش وبلاگ‌نویسی

دوره‌ی آموزش وبلاگ‌نویسی شامل مواد درسی در قالب متن و ویدیو است. در معرفی این دوره آمده است:

«همه‌ی ما چیزهایی در مورد وبلاگ‌نویسی شنیده‌ایم و اگر جزو نسل «پیشافیسبوک» باشیم، احتمالا به وبلاگ‌های فارسی مرتب سر زده‌ایم و شاید هم زمانی به این فکر کرده باشیم که خودمان وبلاگی درست کنیم. اگر وبلاگ‌نویس باتجربه‌ای هستید، ممکن است نکاتی در این جزوه پیدا کنید که برای‌تان مفید باشد، اما این راهنما به طور کلی، برای کسانی تهیه شده که با وبلاگ و وبلاگ نویسی به گونه‌ی ابتدایی آشنایی دارند و به «تولید محتوا» به شکل حرفه‌ای یا تفننی علاقه‌مندند.

این راهنما به‌ویژه برای نویسندگان و علاقه‌مندان به نوشتن در حوزه‌های مختلف، از جمله ادبیات، طراحی شده است. بنابراین، تولید محتوای نوشتاری بیشترین توجه در این راهنما را به خود اختصاص داده است و بحث اصلی بر این است که یک نویسنده‌ی حرفه‌ای یا تازه‌کار چطور می‌تواند از وبلاگ برای معرفی کارهای خود و ارتباط با مخاطب استفاده کند.

انتظار این است که خواننده‌ی این راهنما در پایان بتواند تعریف بهتر و روشن‌تری از وبلاگ‌نویسی، سودمندی و کاربرد آن و چالش‌های مرتبط با آن به دست آورد و در کنار این‌ها قادر باشد از نظر فنی با نحوه ایجاد یک وبلاگ، انتشار محتوا و به‌روزسازی آن آشنا شود و آن را عملی سازد. از این‌رو، این راهنما به دو بخش اساسی تقسیم شده است: بخش اول به شکل نظری و تئوریک در مورد وبلاگ‌نویسی و ضرورت آن بحث می‌کند و در بخش دوم به زبانی ساده و با ارائه‌ مثال‌هایی روشن تلاش شده که مخاطب این راهنما بتواند عملا یک وبلاگ روی شبکه جهانی اینترنت درست کند و به انتشار محتوا بپردازد.»‌

مباحث این دوره شامل معرفی و آشنایی با وبلاگ نویسی، آشنایی با وبلاگ‌ها و قابلیت‌های آن، ایجاد عملی این وبلاگ و انتشار محتوا و توصیه‌هایی برای تولید دیجیتال است. برای ثبت نام در این دوره کافی‌ست نام کامل و ای‌میل خود را در این صفحه ثبت کنید. 

حضو نویسنده در فضای مجازی

برخلاف تصور غالب، کار نویسنده با نوشتن یک کتاب به پایان نمی‌رسد. بلکه نویسنده باید بتواند در فضای انلاین حضور داشته باشد و آثارش را به خوانندگان بشناساند. این دوره برای آموزش راهکارهای مناسب برای حضور نویسنده در فضای مجازی تهیه شده است. این دوره می‌خواهد با نویسنده همراه شود و با نشان دادن ظرفیت‌های اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، نشان دهد که نویسنده چگونه می‌تواند با ایجاد حلقه‌ای از خوانندگان، کتاب‌هایش را بهتر و بیشتر معرفی و تبلیغ کند.
این دوره به‌خصوص برای نویسنده‌هایی نوشته شده که نسبت به استفاده از شبکه‌های اجتماعی بدبین هستند یا اعتمادبه‌نفس استفاده از ابزار آنلاین و وب‌سایت‌های مختلف را ندارند. انتظار این است که با خواندن این دوره، نویسنده آگاهی بیشتری از انواع شبکه‌های اجتماعی موجود داشته باشد و بتواند به خوبی تشخیص دهد که کدام یک از آنها برای کار او مناسب‌تر است. همچنین بتواند با امکانات مختلف تک‌تک شبکه‌ها آشنا شود و پروفایل آنلاینی برای خود و آثارش ایجاد کند که هم با مخاطب اثر خود در ارتباط باشد و هم در تبلیغ و معرفی کار خود سهمی داشته باشد.

مطمئنا حضور مجازی نویسنده هیچ‌گاه جایگزین حضور او در برنامه‌ها و فضاهای واقعی نخواهد بود٬اما با توجه به این که بخش قابل‌توجهی از مخاطبان و خوانندگان آثار نویسندگان در شبکه‌های اجتماعی فعال‌اند٬ نباید این بخش را نادیده گرفت و از این فرصت برای ایجاد محفل‌های مجازی چشم‌پوشی کرد.

مباحث مطرح شده در این دوره شامل ورود به فضای مجازی، حضور مداوم، موثر و فعال در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی در این شبکه و گام‌های فراتر از آن است.  برای شمولیت در این دوره‌ی آموزشی کافیست که نام کامل و ایمیل خود را در این صفحه ثبت کنید. 

.

درباره‌ی نویسنده

گفتار نبشت

مجله‌ی نبشت با همیاری و همکاری داوطلبانه‌ی خوانندگان و نویسندگان فارسی‌زبان پابرجاست. آیا با اشتراک نوشته‌هایی که می‌پسندید، به بهتر شدن کیفیت این مجله کمک خواهید کرد؟

بدون دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

پرخواننده‌ترین‌ها