شرایط شرکت در مسابقه‌ی داستانی نبشت

مسابقه‌ی ادبی نبشت به دلایلی به تاخیر افتاد که اجتناب‌ناپذیر بود، اما هیچ‌وقت قرار نبود لغو شود. نبشت به سمت طرحی بزرگتر و جدی‌تری در حرکت است و کارهای...

مسابقهی ادبی نبشت به دلایلی به تاخیر افتاد که اجتنابناپذیر بود. نبشت به سمت طرحی بزرگتر و جدیتری در حرکت است و کارهای زیادیست که باید انجام گیرد و این امر باعث شد که روند برنامهی مسابقهی داستاننویسی مختل شود. ما بابت تاخیر طولانی در این برنامه و نارساییها در اطلاعرسانی به موقع عذرخواهی میکنیم و یک بار دیگر در این مطلب شرایط بهروز شدهی مسابقهی را اعلام میکنیم:

زمانبندی و مهلت ارسال داستان

مهلت ارسال داستان برای جایزهی ادبی نبشت تا سیام مهر/میزان ۱۳۹۶ (برابر با ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷) تمدید شده است. نتایج مسابقه نیز روز ۳۰ بهمن/دلو (برابر با ۱۹ فوریه/فبروری ۲۰۱۸) اعلام خواهد شد.

جوایز مسابقه

هزار دلار برای برندهی اول،

پانصد دلار برای برنده دوم،

۲۵۰ دلار برای برنده سوم و:

داستانهای چهارم تا دهم نیز تقدیرنامهی ویژه جایزه ادبی نبشت را دریافت خواهند کرد. ده داستان برتر توسط نشر نبشت به شکل یک کتاب الکترونیکی تولید شده و به صورت رایگان عرضه خواهد شد. کتاب کاغذی این مجموعه از طریق کتابفروشیهای معتبر انلاین مثل آمازون برای فروش عرضه میشود.

بقیه آثار در صورت توافق نویسندگان آنها در صفحهی ویژه جایزهی ادبی نبشت در وبسایت مجله به نوبت منتشر خواهد شد.

شرایط شرکت در مسابقه

۱) این مسابقه برای نویسندگانیست که به زبان فارسی مینویسند (فارغ از ملیت و محل زندگی آنها) و تا بحال رمان یا مجموعه داستان به شکل رسمی منتشر نکردهاند.

۲) از هر نویسنده فقط دو داستان و به زبان فارسی پذیرفته میشود.

۳) داستانها باید از طریق فرم ویژهی ارسال داستان از روی وبسایت نبشت فرستاده شوند. داستانهایی که با ایمیل ارسال میشوند در مسابقه شرکت داده نخواهند شد. (این شرط شامل داستانهایی که قبلا فرستاده شده، نمیشود.بعد از دریافت آثار یک ایمیل خودکار به نویسنده ارسال شده و تایید میکند که آثارشان دریافت شده. لطفا توجه داشته باشید که فقط در صورت نیاز با شما تماس گرفته خواهد شد. اگر سوالی دارید میتوانید فقط از طریق فرم تماس با مامطرح کنید.

۴) حجم داستانها باید حداقل ۱۰۰۰ کلمه و حداکثر ۵۰۰۰ کلمه باشد. داستانهایی که قبلا فرستاده شده، شامل این شرط نمیشود و به همان شکل قبلی پذیرفته میشود.

۵) داستانهای که قبلا در مجلات و یا نشریات انترنتی منتشر و یا در مسابقات داستاننویسی و جشنوارههای ادبی مطرح شدهاند، واجد شرایط شرکت در مسابقهی داستاننویسی نبشت نیستند.

۶) قبل از ارسال آثار، لطفا مطمئن شوید که نسخهی نهایی و ویرایش شده را برای مسابقه ارسال میکنید. بعد از ارسال داستان، امکان جایگزینی، و ویرایش دیگر وجود نخواهد داشت. افزون بر این، نگارش صحیح در امتیازدهی داوران تاثیر دارد. از این رو توصیه میشود که متن خود را چند بار پیش از ارسال مرور کنید و اشتباهات املایی یا دستورزبانی را اصلاح کنید.

۷) با ارسال اثر جهت شرکت در مسابقه شما توافق میکنید که نبشت برای مدت سه سال حق انحصاری بازنشر، ترجمه، و بازتولید اثر (یا آثار) ارسالی شما برای مسابقه را به شکل کتاب الکترونیک، کاغذی، صوتی و یا دیگر اشکال رسانهای را خواهد داشت. اما این توافق به این معنا نیست که نبشت ملزم به بازنشر یا ترجمه اثر شما و یا تولید آن به اشکال مختلف رسانهایست. نشر نبشت بعد از بررسی کیفیت داستان‌های برتر ممکن است به بازنشر آثار به اشکال مختلف رسانه‌ای اقدام کند و تصمیم در مورد اینکه کدام آثار و به چه اشکال دیگر رسانهای بازتولید شوند، در حوزه اختیارات نبشت است. در صورتی که بازتولید یک اثر یا مجموعهای از آثار به کسب سود مالی منجر شود، نبشت ده درصد از درآمد را به عنوان حقالتالیف به پدیدآورنده و یا پدیدآورندگان آن اثر یا آثار میپردازد.

مراحل مسابقه

تمام داستانهای رسیده بررسی شده و براساس معیارهای مشخص امتیاز داده میشود. بعد از پایان مهلت ارسال داستان در تاریخ سیام مهر ۱۳۹۶، سی داستانی که بیشترین امتیاز را کسب کردهاند به مرحله نهایی راه خواهند یافت و متن داستان، بدون نام نویسنده به داوران مسابقه ارسال خواهد شد.

تیم داوران که متشکل از نویسندگان شناختهشدهی ایرانی و افغان هستند، داستانها را بررسی کرده و به آن امتیاز میدهند. در پایان

امتیازهای هر داستان محاسبه شده و به این ترتیب ده داستان برتر مشخص میشود. برای حفظ شفافیت رقابت، نام داوران بعد از پایان مرحله نهایی امتیازدهی آنها اعلام خواهد شد.

اگر سوالی در ذهن دارید،‌ همین حالا زیر این مطلب در بخش‌ دیدگاه‌ها مطرح کنید و پاسخ خواهیم داد. اگر بعد از ارسال آثارتان سوالی مرتبط با اثر خودتان داشتید، طوری که گفتیم، می‌توانید از صفحه‌ی تماس با ما در میان بگذارید.

باز هم بابت به تعویق افتادن مسابقه و نارساییها در اطلاعرسانی به موقع پوزش میخواهیم.

با آرزوی موفقیت برای همه

پروانه مقام

مدیر برنامهی جایزهی ادبی نبشت۷۳ دیدگاه
 • سارا
  ۳ مرداد/اسد ۱۳۹۶ at ۰۵:۱۹
  پاسخ

  سلام…کمال تشکر را از پاسخگویی شما دارم.
  با این توضیحات دلگرم کننده دلیلی برای شرکت نکردن نمیبینم.
  باز هم از زمانی که برای پاسخگویی گذاشتید بسیار سپاسگزارم…

 • سارا
  ۱ مرداد/اسد ۱۳۹۶ at ۰۷:۱۱
  پاسخ

  با سلام
  منظور از سه سال حق انحصاری باز نشر ، ترجمه و باز تولید اثر به چه معناست؟

  آیا به این معناست که نویسندگان آثار برگزیده بعد از چاپ توسط نبشت به مدت سه سال در صورت کسب سود مالی ، از آن بی بهره اند و بعد از سه سال ۱۰ درصد از سود به عنوان حق التالیف به پدید آورنده تعلق میگیرد ؟

  پیشاپیش از توجه و پاسخگویی شما بسیار سپاسگزارم.

  • عزیز حکیمی
   ۱ مرداد/اسد ۱۳۹۶ at ۱۲:۰۲
   پاسخ

   خیر. متن به حد کافی روشن هست. ۱) نبشت تضمین نمی‌دهد که آثار رسیده را به اشکال دیگر رسانه‌ای منتشر کند، اما نبشت امتیاز و حق نشر و تولید رسانه‌ای ده اثر برتر را برای خود محفوظ می‌دارد، از جمله نشر ده داستان برتر در مجله نبشت و یا به شکل کتاب و توزیع آن به صورت رایگان یا فروشی و یا ترجمه. ۲) اگر واقعا ده داستان برتر از کیفیت لازم برخورددار باشند و نبشت با توجه به معیارهایی که در نظر دارد،‌ تصمیم به بازتولید این‌ آثار خواهد گرفت و نویسندگان در این تصمیم نقشی نخواهند داشت. ۳) اگر نبشت چنین تصمیمی بگیرد، حق انحصاری بازتولید نشر چنین آثار را نبشت تا سه سال در اختیار خواهد داشت. یعنی نویسنده وقتی داستانی می‌فرستد موافقت می‌کند که نبشت اختیار کامل دارد که هر گونه که تشخیص می‌دهد آن اثر را تا سه سال بازتولید کند (و یا نکند). به این دلیل که گزینش و بررسی و تولید دیجیتال و دیگر اشکال رسانه‌ای و احتمالا ترجمه هزینه‌های فراوانی دارند. ۴) اگر واقعا چنین کتابی تولید شود،‌ به بازار هم عرضه شود و سودی هم کسب کند، آنوقت از همان اول (نه بعد از سه سال) مطابق به قواعد نشر در اروپا به نویسندگان ده درصد از سود میان نویسندگان تقسیم خواهد شد. بعد از سه سال، نبشت حق انحصاری نشر آثار را از دست خواهد داد. و نویسنده می‌تواند اگر دوست دارد داستان را جای دیگری نشر کند. اما بدیهی‌ست که اثر بازتولید شده بر مبنای این آثار (مثلا ترجمه فارسی یک داستان و یا کتاب صوتی اگر تولید شده باشد) برای همیشه در مالکیت نبشت خواهد بود.

   این شرط در همه مسابقات داستان‌نویسی از طرف برگزار کننده تعیین می‌شود و حرف جدیدی نیست. اگر ملاحظاتی در این زمینه دارید، بهتر است در مسابقه شرکت نکنید.

 • اح
  ۲۹ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۲۱:۰۳
  پاسخ

  با سلام
  به عنوان یک انتقاد عرض می کنم. این که داوران مسابقه رو اعلام نمی کنید به نظرم یک نکته ی منفی حساب میشه تا مثبت. داوران هر جایزه، تعیین کننده ی اعتبار اون جایزه هستند. اینجا بحث مسابقه تیرگان و گلشیری و غیره نیست که به مرور سال ها، اعتبار پیدا کردن حالا اگر هم در داورها تغییری پیش بیاد فرقی نداشته باشه. تیرگان که حداقل رئیس هیت داوری رو مشخص میکنه از قبل. به نظرم اگر اسم داوران معتبری رو اعلام می کردید، استقبال داستان نویسان از مسابقه چند برابر می شد. این نظر منه. ممنون

 • محمد
  ۲۸ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۲۳:۴۶
  پاسخ

  ممنون مشکل حل شد فرستادم .

 • محمد
  ۲۷ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۲۲:۱۳
  پاسخ

  سلام من تمام فرم رو پر میکنم ولی نمیدونم چرا وقتی گزینه ارسال رو میزنم هیچ اتفاقی نمیوفته ! البته داستان دوم رو پر نکردم چون خودش هم نوشته مشکلی نیست ولی نمیدونم چجوری اثر خودم رو براتون بفرستم ؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۸ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۲۳:۲۸
   پاسخ

   مشکل فنی موقتی بود که برطرف شده. لطفا دوباره امتحان کنید.

 • فستیوال نیوز
  ۲۶ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۴:۰۰
  پاسخ
  • عزیز حکیمی
   ۲۶ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۰۰
   پاسخ

   متشکرم

 • مجتبی
  ۲۵ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۲۱
  پاسخ

  سلام داستان واقعی زندگی هم میتوانه شامل این مسابقه شما بشه یا نه؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۶ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۰۴
   پاسخ

   اختیار با شماست!

 • عمران
  ۲۴ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۹:۵۳
  پاسخ

  سلام علیکم!
  میشود بفرمایید داستان های که از یک مرحله به مرحله دیگر راه می یابند برای نویسنده آن جمله داستان ها پیام فرستاده میشود یا نه ،از اینکه داستانش به مرحله دیگر راه پیدا کرده!
  و همچنان در مورد روش ارسال داستان اگر کمی بیشتر معلومات دهید! سپاس

  • عزیز حکیمی
   ۲۴ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۰:۰۶
   پاسخ

   روش ارسال داستان که به اندازه کافی توضیح داده شده و فرم ارسال اثر هم ساده است. لطفا نگاهی به آن بیندازید. در مورد اطلاع‌رسانی، امکان مکاتبه با همه نویسندگان وجود ندارد. بعد از پایان مسابقه و داوری، ده داستان برتر و از میان آن‌ها سه داستان برنده جایزه روی وبسایت نبشت معرفی می‌شود. یعنی این طور نیست که در هر مرحله به نویسندگان گفته شود که داستانشان به مرحله بعدی راه یافته یا نه.

 • کبرا رزاقی
  ۲۲ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۲۰:۵۷
  پاسخ

  من داستانم را چگونه ارسال کنم ؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۳ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۷:۰۸
   پاسخ

   مورد شماره سه را لطفا مرور کنید

 • محمد
  ۲۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۱۲
  پاسخ

  سلام خسته نباشید. منظورتون از ۱۰۰۰ کلمه دقیقا چیه ؟ یعنی هر کدوم از این کلمه ها: (من ، قابلمه ،شمشیر ، از ، مرگ و …) رو بشماریم تا بیشتر از ۱۰۰۰ تا باشند؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۴۴
   پاسخ

   سلام شما هم خسته نباشید. نیازی نیست کلمات را خودتان بشمارید. وقتی تایپ می‌کنید مایکروسافت وورد معمولا تعداد کلمات را روی نوار پایینی سمت چپ نشان می‌دهد.

 • محمد
  ۲۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۰۱
  پاسخ

  سلام .خواستم بدونم امکانش هست وسط داستان یا آخر داستان چند بیت شعر از خودمون بنویسیم ؟ یعنی میشه هم متن داشته باشه هم شعر ؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۵۰
   پاسخ

   خود شما باید انتخاب کنید که آیا دوست دارید شعر بنویسید یا نه. طوری که گفتم معمولا نحوه ارائه‌ی داستان ارزیابی می‌شود ولی محتوا کاملا اختیار نویسنده است. نمی‌توان تعیین کرد که نویسنده چه بنویسید یا ننویسد.

 • عزیزالله پردل
  ۲۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۷
  پاسخ

  آیا نمایش نامه هم می تواند درین مسابقه اشتراک کند

  • عزیز حکیمی
   ۲۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۵:۵۰
   پاسخ

   خیر

 • سوشی
  ۱۳ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۶:۲۸
  پاسخ

  با درود فراوان
  جناب حکیمی لطفا در مورد ردیف ۵ بیشتر توضیح بدهید، اگر داستان در وبلاگ شخصی نویسنده موجود باشد ودیگرانی هم ، به صورت غیر مجاز و بدون تایید نویسنده آن را در وبلاگ خود قرار داده باشند آیا واجد شرکت در مسابقه هست یا نه ؟
  واضحتر سوال کنم : آیا منظور شما از نشریات و مجلات ادبی شامل این وبلاگ ها هم هست یا نه ؟
  باتشکر

  • عزیز حکیمی
   ۱۳ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۶:۵۷
   پاسخ

   مسلما خیر و منطقی‌ست که چنین باشد. داستانی که برای مسابقه ارسال می‌شود به هیچ شکلی قبلا نباید در یک نشریه یا وبلاگ یا حتی فیسبوک منتشر شده باشد. در غیر آن روند مسابقه شفاف نخواهد بود.

 • نازنین پدرام
  ۱۳ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۸:۱۹
  پاسخ

  سلام لطفا در رابطه با مورد هفتم در شرایط شرکت در مسابقه داستان نویسی بیشتر توضیح بدهید. در صورت شرکت در مسابقه اگر من به عنوان مثال بخواهم یک مجموعه داستان کوتاه چاپ کنم حتما و فقط باید از طریق نبشت این کار را انجام دهم؟ مراجعه به انتشارات دیگر منع قانونی دارد؟ سپاسگزارم.

  • عزیز حکیمی
   ۱۳ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۸:۲۰
   پاسخ

   خیر. فقط در مورد داستانی که برای مسابقه نبشت می‌فرستید، این موضوع صدق می‌کند و نه بقیه کارهای شما. در ثانی توجه داشته باشید که ما فقط به ده داستان برتر مسابقه ممکن است پیشنهاد بازنشر بدهیم و طبیعتا در آن صورت به دلایل مختلفی کار با نبشت به نفع نویسندگان نیز هست. اما طوری که توضیح داده شده، این موضوع به معنای آن نیست که نبشت مسئولیت دارد همه داستان‌های دریافتی را نشر کند. به عبارتی انتشار داستان‌های برتر در یک مجموعه و احتمالا ترجمه و انتشار آن به زبان انگلیسی از سوی نبشت بعد از بررسی کیفیت آثار ممکن است پیشنهاد شود. چنین کاری در همه جشنواره‌ها و مسابقات داستان‌نویسی در اروپا رایج است و موضوع جدیدی نیست.

 • مهلااکبری
  ۱۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۹:۴۶
  پاسخ

  سلام خسته نباشید.
  برای ارسال داستان ها هیچ محدودیتی از نظر موضوع و سبک وجود نداره؟ می تونم در هر موردی که خواستیم داستان هارو ارسال کنیم؟

  • عزیز حکیمی
   ۱۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۰:۵۴
   پاسخ

   خیر هیچ محدودیتی وجود ندارد

 • امید
  ۱۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۴:۳۷
  پاسخ

  سلام. منظورتون از اینکه تا سه سال حق انحصاری آثار نویسنده در اختیار نبشت هست، فقط همون یک یا دو اثریه که براتون می فرسته؟ یا هر چیز دیگه ای که تو سه سال آینده می نویسه؟

  • عزیز حکیمی
   ۱۱ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۸:۰۳
   پاسخ

   سلام. منظور فقط اثر یا آثار ارسال شده برای مسابقه هست.

 • اکرم
  ۱۰ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۳:۴۰
  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر آیا داستان طنز یا داستان کودکانه
  هم میتونیم ارسال کنیم?

  • عزیز حکیمی
   ۱۰ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۴:۲۵
   پاسخ

   در اصول یک داستان طنزآمیز (نه طنز که قالب جداگانه‌ای در ادبیات است) یا کودکانه هم پذیرفته می‌شود. چون طوری که گفته شد نویسنده در انتخاب محتوا آزاد است. اما با توجه به محدودیت‌های ساختاری ادبیات کودک احتمالا برای یک مسابقه بزرگسالان مناسب نخواهد بود.

 • هاجر قوامی
  ۱۰ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۲:۰۲
  پاسخ

  ممنونم جناب حکیمی گرامی از زمانی که گذاشتید و پاسخ جامع شما … بی نهایت سپاسگزارم …

 • هاجر قوامی
  ۹ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۴:۲۹
  پاسخ

  درووود بر شما و وقت به خیر … سوالی که برای بنده مطرح هست این هستش که وقتی شما می فرمایید موضوع خاصی مد نظر نیست از طرفی برای من نویسنده ی نو پا ، که اگر بشه اسمم رو نویسنده گذاشت یا حداقل کسی که داره تلاش می کنه بنویسه ، تا حدودی خوب هست که با محدودیت روبه رو نیستم و با ذهن باز می تونم بنویسم اما برای قضاوت کردن به نظر شما کمی مشکل و یک جاهایی ناعادلانه نیست ؟ قطعا قضاوت یک داستان در ژانرهای مختلف خیلی متفاوت هست . کسی که ادبی می نویسه با کسی که تخیلی یا طنز یا دفاع مقدس و .. می نویسه چطور در کنار هم قرار می گیرند و قضاوت می شوند ؟ ممنون و سپاسگزارم از توجه شما …

  • عزیز حکیمی
   ۹ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۱۷:۲۵
   پاسخ

   خیر مشکلی در داوری به وجود نمی‌آید. انتخاب محتوا و ژانر داستانی به دست نویسنده‌ است. اما همه داستان‌ها در هر ژانری که باشند، ویژگی‌های مشترکی از نظر نویسندگی دارند. به عبارتی ارائه داستان امری جدا از محتوای داستان است. داوران این ویژگی‌ها و نحوه‌ی ارائه را داوری خواهند کرد و نه محتوا. به یاد داشته باشید که نبشت در چارچوب قوانین محدود کننده ایران و افغانستان فعالیت نمی‌کند. قابل درک است که جشنواره‌های ادبی که در چارچوب چنین‌ محدودیت‌هایی برگزار می‌شوند هدفشان تبلیغ یک سوژه خاص یا اغلب ایدیولوژیک (مثلا «دفاع مقدس») است. در مسابقه‌ی نبشت داستان‌هایی پذیرفته و احتمالا برنده خواهند شد که تمرکز نویسنده بر ارائه و کاربرد ویژگی‌های داستانی (مثل فضاسازی و شخصیت‌پردازی و امثال آن) باشد و نه محتوا. قرار نیست نویسنده مبلغ یک ایدیولوژی یا باور خاص باشد. چنین داستانی به ندرت ممکن است حتی از مرحله اول گزینش هم بگذرد. ولی این موضوع به معنای آن نیست که مثلا نویسنده در داستانش به جنگ ایران و عراق نپرداخته باشد. اتفاقا داستان برگزیده یک مسابقه غیررسمی که سال گذشته برگزار شد، داستانی‌ست که مضمون آن جنگ ایران و عراق است. (هرچند برای پرهیز از ایدیولوژی‌زدگی، در نبشت چیزی به نام «دفاع مقدس» نداریم.) علاوه‌ بر این، طنز یک قالب متفاوت ادبی‌ست. الزاما داستان کوتاه و طنز یکی نیست. یک داستان کوتاه می‌تواند طنز‌آمیز باشد و یا یک طنز می‌تواند به صورت یک داستان نوشته شود. اما یک داستان ویژگی‌هایی دارد که بدون آن‌ها داستان به حساب نمی‌آید. یک طنز اما نیازی نیست که آن ویژگی‌ها را دارا باشد و نبود آن از طنز بودنش کم نمی‌کند.

 • علی ر
  ۸ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۲۰:۴۵
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید. اسامی داوران را منتشر نمی کنید؟

  • عزیز حکیمی
   ۹ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۶:۱۹
   پاسخ

   سلام خیر برای اطمینان از شفافیت اسامی داوران بعد از پایان مهلت ارسال داستان اعلام خواهد شد.

 • مسیحا
  ۸ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۸:۴۸
  پاسخ

  سلام به محضر اساتید
  آیا جشنواره موضوع خاصی رو مدنظر داره و یا اینکه موضوع و جهت گیری نویسنده کاملا آزاد است؟

  • عزیز حکیمی
   ۹ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۶:۲۰
   پاسخ

   خیر موضوع خاصی مطرح نیست

 • مهرداد
  ۸ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۶:۴۶
  پاسخ

  سلام. یکی جایی از فراخوان دیدم که نوشتید این جشنواره برای آن دسته از نویسندگان است که تا کنون مجموعه یا رمان چاپ شده نداشته اند.
  سوال:
  چطور می خواهید این مورد را ثابت کنید که مثلا فلان شرکت کننده، کتاب منتشر شده داشته یا نه؟

  • عزیز حکیمی
   ۹ تیر/سرطان ۱۳۹۶ at ۰۶:۲۳
   پاسخ

   نیازی به اثبات ندارد. نویسنده‌ای که کتابی از او منتشر شده باشد،‌ گمان نمی‌رود که برای شرکت در یک مسابقه‌ داستان‌نویسی حاضر باشد این موضوع را پنهان کند. اعتماد چیز خوبی‌ست.

 • مهرگان
  ۲۶ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۱۹:۵۲
  پاسخ

  درود.
  میخواستم بدونم امتیازاتی که هیئت داوری به داستان ها میدن بر چه اساسی هست و چه گزینه هایی مد نظرشونه؟
  و دوم اینکه آیا داستان ها باید سانسور شده باشه؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۷ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۱۹:۳۲
   پاسخ

   امتیازها براساس معیارهای مشخص ادبی مثل اصالت یا اوریجینالیتی طرح داستان، تکنیک‌های به کار رفته، فضاسازی و شخصیت پردازی و امثال آن است. داوران نویسندگان باتجربه‌ای هستند که صلاحیت سنجش و امتیازدهی به داستان‌‌ها را بر اساس این معیارها دارند. در مورد سانسور، اگر منظورتان این است که آیا نویسندگان داستان خود را باید قبل از ارسال سانسور کنند،‌ پاسخ منفی است. در واقع هدف اصلی نبشت کمک به نویسندگان تازه‌کار و باتجربه برای نشر کارهایشان بدون نیاز به رعایت قوانین محدود کننده در ایران یا افغانستان (از جمله قوانین مرتبط با سانسور) است. خط مشی نبشت مخالفت و مقابله با سانسور است و به همین دلیل آثاری را که سانسور شده باشد، منتشر نمی‌کند. اما خودسانسوری موضوع جداگانه‌ای‌ست و در عمل «سانسور» به حساب نمی‌آید. سانسور وقتی اعمال می‌شود که «بخشی نوشته شده» از یک کتاب یا مقاله به بهانه‌های اخلاقی یا مذهبی یا سیاسی حذف شود. اما اگر خود نویسنده آن بخش را قبل از انتشار رسمی حذف کند، موضوع جداگانه‌ای‌ست. هرچند نویسندگان همیشه بخش‌هایی از نوشته خود را با هدف بهبود کارشان حذف یا تعدیل می‌کنند و یا ویراستارهای چنین تغییراتی را اعمال می‌کنند. این کار خودسانسوری نیست. اما اگر نویسنده از ناچاری یا ترس و یا ملاحظات اخلاقی و دینی و سیاسی مجبور به حذف بخش‌هایی از اثر خود شود، ممکن است نوعی خودسانسوری به حساب آید. در چنین مواردی نویسنده در نوشتن اثر خود طبیعتا اختیار کامل دارد. اما نبشت مخالف سانسور به معنای «حذف بخشی از یک کتاب بنا به ملاحظات سیاسی،‌ مذهبی و یا اخلاقی‌» است.

   • مهرگان
    ۲۸ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۱۳:۳۳
    پاسخ

    ممنونم جناب حکیمی. درود به شرفتون.

 • فواد
  ۲۵ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۱۸:۰۹
  پاسخ

  سلام
  اینکه نوشته شده که اگر داستان ارسال کنیم نشر ان در اختیار ما نیست و حق انحصاری شماست یعنی ما نمی توانیم خودمان نشر دهیم؟

  • عزیز حکیمی
   ۲۵ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۲۱:۰۱
   پاسخ

   طبیعتا تا زمانی که نتایج مسابقه اعلام نشده نمی‌توانید داستان را نشر کنید. چون در آن صورت از مسابقه حذف خواهد شد. حق نشر به مدت سه سال ممکن است به آثار برگزیده مسابقه محدود خواهد بود.

 • میثم بوجاور
  ۱۹ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۱۰:۰۲
  پاسخ

  با سلام و احترام
  فرم ارسال آثار در وب سایت نبشت با مشکل رو به رو شده است.
  با تشکر از پیگری شما

  • عزیز حکیمی
   ۱۹ خرداد/جوزا ۱۳۹۶ at ۱۵:۱۸
   پاسخ

   سلام به زودی دوباره فعال می‌شود.

 • دریا
  ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۴:۳۵
  پاسخ

  سلام
  من و چند نفر از دوستان دو سه ماه پیش در این جشنواره شرکت کردیم و در واقع این روزها منتظر اعلام نتایج بودیم!!!میشه بگید قضیه از چه قراره و ما رو بیش از این منتظر نگذارید؟؟؟

  • عزیز حکیمی
   ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۵:۴۰
   پاسخ

   سلام، در همین مطلب دقیقا تلاش شده که قضیه روشن بشه. به دلایل زیادی مسابقه به تعویق افتاده و مهلت ارسال داستان تمدید شده. در همین مطلب تاریخ‌های جدید نوشته شده.

 • zahra
  ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۰:۴۳
  پاسخ

  با سلام به شما
  من علاقمند هستم تا در زمینه ترجمه داستان از انگلیسی به فارسی با شما همکاری کنم… اما نمی دانم چگونه و چطور؟ جایی خواندم که گفته شده بود داستان ها از طرف شما انتخاب و به مترجم داده می شود تا ترجمه کند ایا این درست است؟ لطفا بنده را بیشتر راهنمایی کنید با تشکر

  • عزیز حکیمی
   ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۱:۲۶
   پاسخ

   سلام و تشکر از علاقه‌اتان به همکاری. نه الزاما داستان‌ها از طرف ما انتخاب نمی‌شود. درصورتی که مترجمی داستان خاصی در ذهن نداشته باشد، ما می‌توانیم داستان برای ترجمه پیشنهاد کنیم. ولی مترجم در انتخاب داستان‌ها آزاد است. تنها ملاک ما برای نشر کیفیت و صحت ترجمه است. در این مورد هم معمولا ما داستان ترجمه شده را رد نمی‌کنیم. اما اگر اشکالی در ترجمه وجود داشته باشد، به مترجم کمک می‌کنیم که اشکال را رفع کند. افزون بر این، داستان نباید قبلا به فارسی ترجمه و در نشریات دیگر منتشر شده باشد. ترجمه دوباره‌ی داستانی که قبلا ترجمه شده، فقط در شرایط استثنایی ممکن است پذیرفته شود.

   • zahra
    ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۱:۵۰
    پاسخ

    سپاس فراوان از پاسخگویی ….ممکنه لطفا شما داستانی را برای ترجمه به بنده معرفی کنید تا من ترجمه کنم و برای شما ترجمه شده ان را ارسال کنم ؟ متشکر می شوم از همکاری شما

    • عزیز حکیمی
     ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۲:۴۸
     پاسخ

     سلام لطفا به contact@nebesht.com ایمیل بزنید و با شما تماس خواهیم گرفت. ممنونم

     • zahra
      ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۲:۵۱

      متشکرم اقای حکیمی … منتظر ایمیل شما هستم.

 • محبوبه شاکری
  ۱۵ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۷:۲۲
  پاسخ

  captcha درست کار نمی کند. چه فارسی و چه انگلیسی! لطفا باز هم بررسی بفرمایید.

  • عزیز حکیمی
   ۱۶ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۸:۰۹
   پاسخ

   سلام، پاسخ کاپچا را یک گزینه‌ای کردیم. ممکن دوباره امتحان کنید؟

 • اسحق فتحی
  ۱۲ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۵:۵۸
  پاسخ

  بارها سعی کردم داستانهخایم را بفرستم اما هر بار این پاسخ نوشته میشد:….ارسال پیام با خطا مواجه شد. لطفا دوباره بفرستید…

  • عزیز حکیمی
   ۱۲ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۷:۱۶
   پاسخ

   سلام آقای فتحی. این خطا وقتی ظاهر میشه که شما بخش‌هایی از فرم را که الزامی هست پر نکرده باشید. همه قسمتهایی که با * مشخص شده‌اند باید پر بشن. در ضمن در آخرین بخش که یک مسئله ریاضی است، با اعداد فارسی جواب مسئله را بنویسید. حتما کار می‌کند چون هم بارها امتحان کردیم و هم اینکه تقریبا هر روز برای ما از همین طریق داستان می‌رسد.

   • اسحق فتحی
    ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۵:۰۸
    پاسخ

    جناب حکیمی تمام قسمت های علامت دار را هم پر کردم و پاسخ سوال را هم درست مینویسم اما هر بار پیام خطا ارسال میشود … به هر حال ممنونم از پاسخگویی شما

    • عزیز حکیمی
     ۱۷ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۷:۵۴
     پاسخ

     آقای فتحی، احتمالا دلیل این‌که قسمت آخر برای برخی از کاربران مشکل ساز است این باشد که از کی‌بوردهای مختلف فارسی برای تایپ عدد استفاده می‌کنند و این سیستم فقط کرکترهای استاندارد را می‌شناسد. حالا کاملا این قسمت را تغییر دادیم که از حروف به جای اعداد استفاده کنند. شما لطفا یک بار دیگر امتحان کنید. اگر کار نکرد،‌ متن داستان خود را با اسم و مشخصات و یک معرفی کوتاه از خودتان به ایمیل info@nebesht.com بفرستید. ما بعد داستان را روی سیستم می‌گذاریم و یک ایمیل تایید اتوماتیک دریافت خواهید کرد.

 • حکمت نظری
  ۴ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۲:۰۱
  پاسخ

  سلام و سپاس از گردانندگان گرامی سایت وزین نبشت.
  تازه های داستانی را همیشه از این سایت زیبا میخوانم.
  سرافراز باشید.

 • amir
  ۲ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۲:۳۳
  پاسخ

  با درود. در بخشی از قوانین مسابقه آمده است: قصه‌ها پیش از این نباید در “مجلات ادبی” چاپ شده بودند. این “مجلات ادبی” شامل سایت‌های ادبی هم می‌شوند یا فقط منظور نشریات و مجلات چاپی و کاغذی است؟! سپاس

  • پروانه مقام
   ۲ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۱۳:۱۲
   پاسخ

   سلام. بله شامل تمام انواع مجلات چاپی و انترنتی می‌شود.

 • ولی
  ۱ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۳:۵۲
  پاسخ

  سلام حتما باید دو داستان ارسال گردد؟ از دو داستان که ارسال میگردد شاید یکی خوب باشد دیگرش بد آنوقت از روی کدامش نتیجه گیری خواهد شد؟

  • پروانه مقام
   ۱ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۹:۳۰
   پاسخ

   سلام، خیر، حداکثر تا دو داستان شرکت کننده‌ها می‌توانند بفرستند ولی فقط یک داستان کافی‌ست. شرکت‌کنندگانی که دو داستان می‌فرستند، مسلما داستانی که بیشتر امتیاز می‌برد به مرحله نهایی راه پیدا می‌کند.

 • مبارکشاه شهرام
  ۳۰ فروردین/حمل ۱۳۹۶ at ۰۷:۰۸
  پاسخ

  درود بر شما بانوی برزگ!
  من، اصلا طنزپردازم و گه‌گاهی داستان کوتاه هم می‌نویسم! طنزهایم هم به صدرت کتاب چاپ شده و هم در تلویزیون‌ها به واسطۀ خودم و دیگران، اجرا شده اند. درروزنامه ها هم زیاد چا شده اند؛ ولی داستان های کوتاهم را تا کنون جایی چاپ نکرده ام و حتا به سایت وزین شما هم تازه دسترسی یافتم!
  منی که از پیش؛ با شما همکار نبودم آیا می‌توانم در این مسابقه اشتراک کنم؟ پرسش دیگر اینکه باید حتمی دو داستان بفرستیم یا همین یک هم کافیست؟

  • پروانه مقام
   ۳۰ فروردین/حمل ۱۳۹۶ at ۰۷:۴۷
   پاسخ

   سلام. شرکت در مسابقه محدود به همکاران نبشت نیست. همه می‌توانند شرکت کنند و همچنین نیازی نیست که حتما دو داستان بفرستید. یکی هم کافیست. موفق باشید

   • مبارکشاه شهرام
    ۲ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۵:۳۸
    پاسخ

    درود دوباره بانوی بزرگ!
    به سایر پرسش‌های برگۀ ارسال داستان برای مسابقه، پاسخ دادم؛ اما وقتی گزینۀ «پاسخ را تایپ کنید تا ثابت شود که ربات نیستید!* ۱۲+۴=?» را پاسخ می‌دم، سیستم قبول نمی‌کند و پاسخ را نامعتبر می‌خواند.
    نمی‌دانم مشکل در چیست؟

    • عزیز حکیمی
     ۲ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۶ at ۰۷:۲۳
     پاسخ

     سلام آقای شهرام. فرم ارسال داستان را بارها و بارها چک کردیم و کار می‌کند. تا بحال هم داستان‌های زیادی برای ما از همین طریق رسیده. تا دو سه روز پیش اشکال کوچکی وجود داشت که وقت تایپ کردن جواب این گزینه کی بورد باید انگلیسی می‌شد. اما حالا این اشکال را هم رفع کردیم. شما بدون نیاز به تغییر زبان کی بورد به انگلیسی جواب را بنویسید. اگر کار نکرد لطفا با info@nebesht.com تماس بگیرید.

 • رفیعی
  ۲۹ فروردین/حمل ۱۳۹۶ at ۰۴:۳۹
  پاسخ

  خوشحال خواهم درمورد این جمله کمی توضیح دهید :تا بحال رمان یا مجموعه داستان به شکل رسمی منتشر نکرده‌اند.
  این به این معنی است که کسانی که قبلا مجموعه داستان های چاپ شده دارند حق شرکت دراین مسابقه را ندارند ؟ مثلا آقای زریاب یا محمود دولت آبادی نمی تواند شرکت کند ؟

  • پروانه مقام
   ۲۹ فروردین/حمل ۱۳۹۶ at ۰۵:۴۸
   پاسخ

   بله دقیقا به همین معناست. هدف ما تشویق داستان‌نویس‌های تازه‌کار است. کسانی که قبلا کارهایشان را به صورت کتاب منتشر کرده‌اند، به این معناست که نویسنده‌های باتجربه‌ای هستند و سعی ما این است که سطح کسانی که در مسابقه شرکت می‌کنند کمابیش برابر باشد. امیدواریم بتوانیم مسابقه‌ی دیگری برای تنها نویسندگان باتجربه برگزار کنیم.

 • سحر
  ۲۸ فروردین/حمل ۱۳۹۶ at ۲۲:۳۳
  پاسخ

  لطفا بفرمایید که آیا موضوع آزاد هست ؟

  • پروانه مقام
   ۲۸ فروردین/حمل ۱۳۹۶ at ۲۳:۰۳
   پاسخ

   سلام. بله، در انتخاب موضوع آزادید. موضوع خاصی مد نظر نیست.

  پاسخ

  *

  *

  آخرین دیدگاه‌ها

  از همین نویسنده:

  • درباره‌ی مسابقه‌ی چهارشنبه‌ها

   در فروردین سال ۱۳۹۴، گروه «کلاس داستان‌نویسی چهارشنبه‌ها» یک مسابقه‌ی داستانی در دو بخش برگزار کرد. یکی بخش داستان منتخب داوران و دیگری داستان منتخب مخاطبین. در پی نشر...
  • حالت را حس می‌کنم

   از حیاط سازمان عبور می‌کنم. به در بزرگ و شیشه ای ساختمان می‌رسم. به تصویر خودم که روی شیشه افتاده نگاه می‌کنم. قسمتی از موهایم از مقنعه بیرون زده...