«لولیتا»؛ چاپ در کابل، ممنوعیت در تهران

lolita-cover

حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید وزارت ارشاد اخیرا اقدام به جمع آوری رمان لولیتا نوشته ولادیمیر ناباکوف کرده که به گفته او این کتاب «در خارج از ایران منتشر شده و از طریق مجازی غیر رسمی وارد کشور شده و توسط افرادی در برخی کتابفروشی‌ها توزیع شد.»

ظاهرا اشاره او به نسخه‌ای هست که اکرم پدرام نیا، مترجم ایرانی مقیم کانادا به فارسی برگردانده و توسط نشر زریاب در افغانستان منتشر شده است.

آقای نوش آبادی تکذیب کرد که وزارت ارشاد به لولیتا مجوز داده است و گفته «اگر کتاب فروشی‌ها از جمع آوری کتاب لولیتا خودداری نکنند، از طریق مجاری قانونی نسبت به جمع آوری آن اقدام می‌کنیم.»

برزین ضرغامی٬ مدیر کل اداره ارشاد تهران نیز گفته است که کتاب “تاریک‌خانه‌ اشباح” نوشته اکبر گنجی که اخیرا در کتابفروشی‌های تهران توزیع شده بود٬ جمع آوری شده است.

این کتاب مانند کتاب پیشین اکبر گنجی،‌ هر دو با عنوان فرعی«آسیب‌شناسی گذار به دولت دموکراتیک توسعه گرا» مجموعه مقالاتی با محوریت قتل‌های زنجیره‌ای و سرکوب مخالفان داخلی و خارجی در اواخر دهه هفتاد خورشیدی است که در روزنامه‌های تهران چاپ شده بودند.

 

*منبع خبر:‌‌ بی‌بی‌سی فارسی

درباره‌ی نویسنده

گفتار نبشت

مجله‌ی نبشت با همیاری و همکاری داوطلبانه‌ی خوانندگان و نویسندگان فارسی‌زبان پابرجاست. آیا با اشتراک نوشته‌هایی که می‌پسندید، به بهتر شدن کیفیت این مجله کمک خواهید کرد؟

بدون دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

پرخواننده‌ترین‌ها