کتابهای الکترونیک نبشت را چطور بخوانیم؟

خواندن متون طولانی روی صفحه لپ تاپ یا مونیتور می‌تواند خسته‌کننده باشد و برای راحتی خوانش داستان‌ها و مطالب نبشت، متون طولانی بعد از این در قالب کتاب الکترونیک نیز به خوانندگان ارائه می‌شود. به این کتاب‌هامی‌توان فقط با چند کلیک روی آیفون و آی‌پد و نیز روی موبایل‌های هوشمندی که قابلیت نصب نرم‌افزارهای موسوم به App را دارند، دسترسی پیدا کرد.

قالب کتاب‌هاScreen Shot 2014-05-25 at 20.18.51

شرکت اپل در کامپیوتر‌ها، آیفون و آی‌پد، نرم‌افزار یا اَپ کتابخوانی به نام آی‌بوک (iBook) دارد. این اَپ قابلیت خواندن قالب ePub  را دارد که زبان فارسی را نیز پشتیبانی می‌کند.  در این فرمت یا قالب متن از سمت راست به چپ چیده می‌شود و به راحتی قابل خواندن است. امکاناتی مثل درشت یا ریز کردن فونت، نوت نویسی و نشانه‌‌گذاری متن برای زبان فارسی نیز کار می‌کند. اما ورق زدن کتاب هنوز از طرف چپ به راست صورت می‌گیرد.

کتابخوان کیندل اما، هنوز رسما زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند. این کتابخوان آمازون به جز فرمت رسمی این شرکت، از قالب موسوم به mobi نیز استفاده می‌کند و قابلیت نمایش پی‌دی‌اف را نیز دارد. به همین دلیل کتاب‌های الکترونیک نبشت برای کیندل در قالب پی‌دی‌اف، به اندازه‌ای که برای خوانش روی اسکرین کتابخوان کیندل و یا اَپ آن بر روی موبایل و آیپد مناسب است، تهیه می‌شود. پی‌دی‌اف از پویایی کمتری برخوددار است، به این معنا که نمی‌توان مثل قالب ePub و mobi اندازه فونت متن را درشت یا ریز کرد. اما امکان نوت‌نویسی و نشانه‌گذاری متن در این قالب وجود دارد.

متون داستان‌ها و مطالب بلند سایت در هر دو قالب برای آی‌بوک و کیندل تهیه می‌شود. چنین متونی در وبسایت با یک لوگوی کتابخوان الکترونیکی در ابتدایی آن مشخص شده است.

کتاب الکترونیک روی آیفون/آیپد 

برای دسترسی به کتاب‌های الکترونیکی بستگی راه‌های ساده‌ای وجود دارد. اگر از محصولات اپل استفاده می‌کنید، سریعترین روش آن است که از آیفون یا آیپد سایت نبشت را باز کنید و روی لوگوی کتاب الکترونیک در متنی که می‌خواهید بخوانید، کلیک (یا لمس) کنید. این لوگو شما را به صفحه دانلود کتاب الکترونیک همان متن می‌برد. در این صفحه لینک دانلود قالب ePub و پی‌دی‌اف برای کیندل را خواهید دید

وقتی روی لینک مورد نظر خود کلیک کنید، فایل کتاب الکترونیک در آیفون یا آیپد دانلود می‌شود و شما لوگوی کتابخوان آی‌بوک را در صفحه مشاهده خواهید کرد. کلیک کردن روی آن لوگو، کتاب را در آی‌بوک ذخیره و
باز می‌کند. این کتاب تا زمانی که آن را پاک نکنید در آیفون یا آیپد شما باقی می‌ماند.

twopics1

کتاب الکترونیک روی کیندل و نرم‌افزار آن

تلفون‌های هوشمندی که با سیستم عامل اندروید کار می‌کنند، معمولا اَپ کتابخوان مخصوص به خود را دارند که فرمت‌های مختلفی از جمله پی‌دی‌اف و ePub را پشتیبانی می‌کند. اما اگر اَپ کیندل استفاده می‌کنید، بهتر است کتاب‌ها را با استفاده از کیندل بخوانید.

برای دسترسی به این کتاب‌ها، از تلفون (یا تبلت) خود سایت نبشت را باز کنید و با کلیک روی لوگوی کتاب الکترونیک در متن مورد نظر، به صفحه دانلود کتاب بروید. لینک دانلود پی‌دی‌اف را انتخاب کنید و معمولا کتاب فورا باز می‌شود. ولی در کیندل شما ذخیره نخواهد شد. برای این‌کار در بالای صفحه گزینه Open in… را کلیک کنید و از گزینه‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد، یکی بازکردن فایل در اَپ کیندل (مشروط به اینکه این اپ را قبلا نصب کرده باشید) خواهد بود.

اگر از کتابخوان اصلی کیندل (هر مدلش) استفاده می‌کنید، برای خواندن کتاب‌های پی‌دی‌اف باید آن را به کتابخوان انتقال دهید. این کار را می‌توانید مانند هر کتاب دیگری از طریق انتقال فایل آن از کامپیوتر خود به دستگاه کیندل انجام دهید. برای اینکار کتاب الکترونیک نبشت را باید ابتدا روی کامپیوتر خود ذخیره کنید.

اما راه ساده‌تری نیز وجود دارد. اگر کیندل شما در وبسایت آمازون ثبت شده است، معمولا ایمیلی به شما اختصاص داده شده که با kindle.com (یا بستگی به کشورهای مختلف با دومین همان کشور، مثل kindle.co.uk یا kindle.de) ختم می‌شود. شما می‌توانید فایل پی‌دی‌اف نبشت (یا هر متن دیگری) را به آن ایمیل بفرستید و بعد از چند دقیقه در کتابخوان شما ظاهر خواهد شد.
twopic اگر ترجیح می‌دهید از کمپیوتر استفاده کنید: 

سیستم عامل اپل نرم افزار آی‌بوک را در خود دارد و با کلیک روی فایل ePub آن را باز خواهد کرد. از آنجا که می‌توانید رنگ پس‌زمینه را در این نرم افزار تغییر دهید و یا فونت‌های را درشت یا ریز کنید، احتمالا خواندن متن طولانی در آی‌بوک راحت‌تر خواهد بود.

بدیهی‌ست که تمام کمپیوتر‌ها معمولا فرمت پی‌دی‌اف را باز می‌کنند و نیز نرم‌افزاری مختلف کتابخوان نیز موجود است. اگر سوالی در مورد استفاده از کتاب‌های الکترونیک نبشت دارید،‌ می‌توانید از طریق فورم دیدگاه‌ها زیر همین مطالب در میان بگذارید.

 

درباره‌ی نویسنده

کتابخانه نبشت

بدون دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها