ادبیات، جامعه،‌ سیاست

سلام

من عزیز حکیمی هستم، بنیانگذار مجله نبشت و نیز اخیرا نشر نبشت. مجله نبشت در بهار ۱۳۹۲ شروع به فعالیت کرد و حالا وارد پنجمین سال فعالیت خود می‌شود. گرچه من آغازگر این ابتکار بوده‌ام، اما بدون کار داوطلبانه دوستداران ادبیات فارسی در کشورهای مختلف و مخاطبان نبشت، ناممکن بود این مجله دوام بیاورد.

نبشت در طول چهار سال گذشته، بیش از هزار داستان کوتاه و مقاله مرتبط با ادبیات و داستان‌نویسی از نزدیک به هشتصد نویسنده فارسی‌زبان منتشر کرده است. در مسابقه داستان‌نویسی نبشت بیش از ۱۶۰۰ نویسنده شرکت کردند، و تاکنون دو مجموعه داستانی (به شکل کتاب الکترونیک و به زودی به صورت چاپی با نشر نبشت) منتشر کرده است و سومین کتاب ما بیست داستان برتر مسابقه داستان‌نویسی نبشت، تا تابستان امسال منتشر خواهد کرد. آمار وبسایت نبشت نشان می‌دهد که به طور متوسط هر ماه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار مخاطب از وبسایت نبشت بازدید می‌کند و ما هفته‌ای حداقل ده مطلب برای انتشار دریافت می‌کنیم (گرچه همه قابل انتشار نیست.)

در آغاز پنجمین سال فعالیت مجله و همزمان با افزایش مخاطبان آن، در همفکری با دوستان و همکاران نزدیک نبشت تصمیم گرفتیم که حوزه فعالیت نشریه را به موضوعات اجتماعی و سیاسی نیز گسترش دهیم و همزمان تمرکزی بهتر و حرفه‌ای‌تر بر ادبیات فارسی و داستان‌نویسی داشته باشیم. طبیعتا این کار نیازمند نیروی بیشتری است که همیشه از طریق کار داوطلبانه میسر نیست. از این رو، تصمیم گرفتیم از مخاطبان خود درخواست کمک کنیم. مشارکت مالی و همکاری مخاطبان در کار نشریاتی مثل نبشت در تمام کشورهای جهان رایج است. در واقع، بیشتر نشریات موفق و شناخته شده در اروپا و کشورهای غربی به کمک مخاطبان خود وابسته‌اند و بدون آن امکان ادامه فعالیت ندارند.

تاکنون هزینه‌های نبشت محدود به امور فنی مثل طراحی وبسایت و مراقبت از آن و هزینه هاستینگ بوده که به صورت شخصی تامین شده است. اما با گسترش حوزه فعالیت این مجله نیازمند بهتر ساختن روند کار خود است؛ تهیه محتوای بیشتر، ترجمه مطالب از رسانه‌های دیگر و ویرایش از اموری‌ است که نه نمی‌توان از آن چشم پوشید و نه تامین آن از منابع مالی شخصی واقع‌بینانه است.

نبشت یک فعالیت فرهنگی و اجتماعی و کاملا غیرانتفاعی هست و باقی خواهد ماند. از این‌رو، هزینه‌های ما نیز محدود است. چون نبشت به نویسندگان برای نوشتن مقاله یا داستان پولی پرداخت نمی‌کند. به باور ما، نوشتن برای نبشت باید نوعی حمایت از سوی نویسندگان و پژوهشگران باقی بماند. هدف نبشت ایجاد فضایی قابل اعتماد و معتبر از نظر حرفه‌ای برای معرفی نویسندگان و آثارشان است و بنابراین، همکاری با نبشت به نفع نویسندگان نیز هست. ولی طبیعتا، بخشی از مطالب (مثل ترجمه مطالب خوب از زبان‌های دیگر) باید به طور فعالانه تهیه شود و با کار داوطلبانه ممکن نیست.

با این‌حال، قسمتی از هزینه‌های نبشت (مثل هزینه‌های مراقبت از وبسایت و هاستینگ) همانند قبل از منابع مالی شخصی تامین خواهد شد و حمایت مالی شما فقط برای تولید محتوا به کار خواهد رفت. شما می‌توانید با ماهی پنج دلار به گروه دوستان و حامیان مجله نبشت بپیوندید و یا هر مبلغ دیگری که دوست دارید، فقط یک بار پرداخت کنید. فراموش نکنید که هیچ مبلغی برای حمایت از نبشت ناچیز نیست. اگر سوالی در رابطه با برنامه حمایت مالی از نبشت دارید، می‌توانید از طریق فرم زیر مطرح کنید.

مجله نبشت به عنوان یک فعالیت فرهنگی غیرانتفاعی (بخشی از انتشارات نبشت) در جزایر مالت در اروپا ثبت شده است. (و البته تنها به این دلیل که خودم در کشور مالت در جنوب ایتالیا زندگی می‌کنم.)

از حمایت شما متشکرم.

عزیز حکیمی

[ufb form_id="3"]