«جنایت و مکافات» داستایوفسکی زن بریتانیایی را پولدار کرد

می‌گویند فئودور داستایوفسکی احتمالا تحت فشار فقر و قرض ناشی از اعتیادش به قمار می‌نوشت، اما کتاب «جنایت و مکافات» او پولی هنگفت برای یک زن بریتانیایی به ارمغان آورد.

این زن به شکلی اتفاقی نسخه‌ای نایاب از اولین ترجمه این کتاب به زبان انگلیسی را از یک مغازه‌ی خیریه به مبلغ ۱۴ پوند خرید،‌ اما در یک حراج به قیمت سیزده هزار و پانصد پوند به فروش رفت.

«جنایات و مکافات» داستان دانشجویی‌ست که به اصول اخلاقی پایبند است که او را به سمت قتل می‌کشاند. این رمان برای اولین بار در سال ۱۸۸۶ در لندن به انگلیسی ترجمه و به نشر رسید و با جلدی خاص به رنگ آبی منتشر شد.

زن بریتانیایی خوش‌شانس نسخه‌ای از همین ترجمه را در بخش کتاب‌های دست دوم در مغازه‌ خیریه مربوط به موسسه‌ اکسفام به مبلغ ۱۴ پوند خریداری کرد. این زن، که به صورت ناشناس با رسانه‌ها مصاحبه کرده می‌گوید که نمی‌دانسته کتابی که خریده،‌ یک نسخه‌ی نایاب است.

برای نمایش بهتر روی تصویر کلیک کنید

او می‌گوید بعد از خرید کتاب در انترنت درباره‌ی آن جستجو کرده و دریافته که نسخه‌ای از همین ترجمه در ایالات متحده به مبلغ دوازده هزار دلار به فروش رفته است. این زن تصاویری از کتاب را به موسسه‌ای فرستاده که کارش ارزشیابی کتاب‌های قدیمی است و این موسسه تایید کرده که از این کتاب کمتر ده جلد در تمام جهان ممکن است موجود باشد.

این زن می‌گوید امیدوار بوده که کتاب تا ده هزار پوند به فروش برود، اما در حراجی در لندن به قیمت سیزده هزار و پانصد پوند به فروش رفت.

درباره‌ی نویسنده

گفتار نبشت

مجله‌ی نبشت با همیاری و همکاری داوطلبانه‌ی خوانندگان و نویسندگان فارسی‌زبان پابرجاست. آیا با اشتراک نوشته‌هایی که می‌پسندید، به بهتر شدن کیفیت این مجله کمک خواهید کرد؟

بدون دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها