ادای احترام به قربانیان حمله تروریستی به نشریه شارلی هبدو

درپی کشته شدن دوازده نفر در یک حمله تروریستی به دفتر یک نشریه طنز در فرانسه در این کشور عزای عمومی اعلام شده است.  فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در یک سخنرانی تلویزیونی، ضمن محکوم کردن حمله مرگبار به دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو، اعلام کرده است که امروز پنحشنبه، ٨ جنوری در سراسر این کشور عزای عمومی برقرار خواهد بود.

وی گفت که به احترام قربانیان این حمله، پرچم فرانسه بر فراز ساختمان‌های دولتی در داخل و خارج این کشور به مدت سه روز به حالت نیمه افراشته در خواهد آمد. طی پنجاه سال گذشته، این تنها سومین باری است که در فرانسه روز عزای عمومی اعلام می شود. چند هزار تن از ساکنان پاریس به نشانه محکوم کردن حمله به دفتر شارلی ابدو و حمایت از آزادی بیان در خیابان‌ها تجمع کرده بودند.

روز گذشته، حوالی نیمروز، افراد مسلح به ساختمان دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس حمله کردند و افراد حاضر در این محل را به رگبار گلوله بستند. در جریان این حمله، دوازده نفر، از جمله سردبیر، یک کاریکاتوریست برجسته و دو تن از نویسندگان این نشریه که در جلسه تحریریه شرکت داشتند و دو مامور پلیس به ضرب گلوله مهاجمان کشته شدند. پلیس فرانسه دو برادر به اسامی سعید و شریف کواشی را عوامل این حمله معرفی کرده و عملیات جستجو و بازداشت آنان را به جریان انداخته و همچنین از بازداشت فرد دیگری به نام حمید مراد در ارتباط با این حادثه خبر داده است.

در همین‌حال، به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا،‌ مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران هم کشتار ۱۲ نفر در این نشریه را محکوم کرد و گفت “همه اعمال تروریستی علیه مردم بیگناه با تعالیم اسلام بیگانه است.”

او گفت این حمله بخشی از “موج افراطی گری و خشونت طلبی فیزیکی و فکری” است که در یک دهه اخیر در اطراف جهان گسترش یافته و اضافه کرد که این وضع ناشی از “سیاست های نادرست و برخوردهای دوگانه در مواجهه با خشونت ورزی و افراط گری” است.

او همچنین انتقاد کشورش از کاریکاتورهای پیامبر اسلام را تکرار کرد:‌ “سوءاستفاده از آزادی بیان و تندروی فکری و ترور شخصیت های مورد احترام ادیان و ملت ها، توهین به ادیان الهی و ارزش ها و نمادهای مورد احترام این ادیان محکوم است.”

همزمان سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی متولد هند که زمانی آیت الله خمینی فتوای قتل او را به خاطر “توهین به اسلام” – در پی نوشتن کتاب “آیه های شیطانی” صادر کرده بود با ادای احترام به آثار نشریه شارلی ابدو گفت که مذهب باید موضوع هجو باشد.

او گفت:‌ “من با شارلی ابدو اعلام همبستگی می کنم، چنانکه همه ما باید چنین کنیم، تا از هنر هجو دفاع کنیم، هنری که همیشه نیرویی برای آزادی و علیه ستمگری، ریاکاری و حماقت بوده است.”

نویسنده کتاب بچه های نیمه شب نوشت: “مذهب، گونه ای از بی خردی قرون وسطایی،‌ در ترکیب با سلاح های مدرن یک تهدید واقعی برای آزادی ماست. تمامیت خواهی مذهبی باعث جهش ژنتیکی مرگباری در قلب اسلام شده و ما نتایج فاجعه بار آن را امروز در پاریس دیدیم.”

.

 *منبع: بی‌بی‌سی فارسی (ویرایش شده)

درباره‌ی نویسنده

گالری نبشت

اگر در عکاسی دستی دارید،‌ نبشت بهترین نشریه برای نمایش عکس‌های شما به مخاطبان است. عکاسی به عنوان یک هنر یکی از موضوعاتی‌ست که مجله‌ی نبشت به آن می‌پردازد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه‌ی همکاری با ما مراجعه کنید.

۷ دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

  • چون این بخشی از واقعیت است و چون چنین اشاره هایی به سابقه سلمان رشدی و موضوع فتوای آقای خمینی، مثل اشاره به اینکه رشدی نویسنده رمان مشهور بچه های نیمه شب است، بخشی از گزارش نویسی و ژورنالیزم است. به این صورت دلیل ذکر دیدگاه فرد (در این جا: سلمان رشدی) و اهمیت آن در این خبر توجیه می شود.

    • خواهش می‌کنم. اصلا موضوع آشفتگی نیست. در نبشت خود را ملزم می‌بینیم که به دیدگاه‌های خوانندگان احترام بگذاریم و در صورتی که اعتراض یا شکایتی باشد قطعا در خور توجه و پاسخگویی هست. در زمینه نحوه کار نبشت، می‌توانید صفحه‌ی همکاری با ما را بخوانید و اگر سوال دیگری داشتید، از طریق فرم می‌توانید تماس بگیرید. سپاس از توجه و حساسیت شما.

 • خوبه خودتون میگید نبشت بی طرفه

  “همزمان سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی متولد هند که زمانی آیت الله خمینی فتوای قتل او را به خاطر “توهین به اسلام” – در پی نوشتن کتاب “آیه های شیطانی” صادر کرده بود با ادای احترام به آثار نشریه شارلی ابدو گفت که مذهب باید موضوع هجو باشد.”

  • اگر منظورتان این است که بی‌طرفی به معنای پابندی به اعتقادات مذهبی‌ دیگران باید باشد، در نبشت چنین برداشتی از «بی‌طرفی» نداریم. بی‌طرفی در نبشت به معنای رعایت محدودیت‌های مشخص قوانین بین‌المللی و قوانین کشور‌ی‌ست که نبشت از آنجا مدیریت می‌شود.

تازه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها