نامزدهای جایزه ادبی من‌بوکر جهانی ۲۰۱۵

ده نویسنده، از جمله چهار نویسنده از آفریقا، نامزد جایزه من بوکر جهانی ۲۰۱۵ شده اند. ارزش این جایزه ۶۰ هزار پوند است.  این فهرست شامل نویسندگانی از شش ملیت مختلف است: لیبی، موزامبیک، مجارستان، آفریقای جنوبی و کنگو. این جایزه هر دو سال یک بار به رمان نویسی اهدا می‌شود که یا به زبان انگلیسی نوشته یا اثرش به انگلیسی ترجمه شده باشد.

نام برنده این جایزه روز ۱۹ ماه مه در لندن اعلام خواهد شد. این جایزه، نه به یک اثر، بلکه به خلاقیت مستمر نویسنده،‌ و مشارکت او در بسط و ارتقای ادبیات اهدا می‌شود.

هیچ یک از این نویسندگان تاکنون نامزد این جایزه نبوده‌اند. پرفسور مارینا وارنر، در دانشگاه کیپ تاون در آمریکای جنوبی رئیس هیئت داوران است.

او هنگام اعلام نام نامزدها گفت: «ادبیات داستان می‌تواند دنیا را برای همه ما بزرگ کند و درک و همدردی ما را بسط دهد. رمان امروز حال و روز خوبی دارد: به شکل زمینه ای برای کندوکاو، نقشه دل، محکمه تاریخ، کاوش در روان، محرک فکر، چشمه لذت و آزمایشگاه زبان. ما واقعا خود را به درخت دانش نزدیک تر حس می‌کنیم.»

لیدیا دیویس در سال ۲۰۱۳، فیلیپ راث در سال ۲۰۱۱ و آلیس مونرو در سال ۲۰۱۱ جایزه من بوکر جهانی را دریافت کردند. این جایزه در سال ۲۰۰۵ راه اندازی شد و نخستین برنده اش اسماعیل کاداره بود.

این مطلب نگاهی کوتاه است به نامزدهای جایزه من بوکر جهانی ۲۰۱۵:

۱۵۰۳۲۷۱۱۰۰۳۳_maryse_624x351_getty

ماریس کنده (از جزیره گوادلوپ)

این زن ۷۸ ساله علاوه بر شغل دانشگاهی، رمان‌هایی تاریخی در زمینه‌های نژاد، جنسیت و موضوعات فرهنگی نوشته است. موضوعاتی چون امپراتوری مالی در قرن نوزدهم و ساخت کانال پاناما دستمایه نوشتن رمان‌هایی در سال ۱۹۸۰ (سگو) و ۱۹۹۰ (درخت زندگی) شده است. تازه ترین کار او در سال ۲۰۱۰ خودزندگینامه‌نوشتی است با عنوان «ویکتوری،‌ مادر مادرم»

۱۵۰۳۲۷۱۰۵۰۵۵_lasszlo_624x351_getty

لاسلو کراسناهورکایی (مجارستان/هنگری)

نویسنده و فیلمنامه نویس ۶۱ ساله مجار به نوشتن آثاری طویل و پیچیده شهرت دارد. رمان برجسته‌اش Satantango که در سال ۱۹۸۵ نوشت، در سال ۲۰۱۲ به انگلیسی ترجمه و منتشر شد. بلا تار،‌ فیلمساز مجار، در سال ۱۹۹۴ فیلمی هفت ساعته با مشارکت خود او در مقام نویسنده از روی این رمان ساخت.

۱۵۰۳۲۷۱۰۵۰۱۳_marlene_624x351_getty

مارلین ون نیکرک (آفریقای جنوبی)

مشهورترین رمانش تریموف (Trimof) نام دارد که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد و درباره یک خانواده فقیر و آشفته آفریقایی است. او شصت سال دارد و علاوه بر رمان نویسی، شاعر هم هست. خانم ون نیکرک در دانشگاه به تدریس مشغول است. منتقدان، استفاده خلاقانه او از زبان عامیانه و چالش‌های زبانی در آثارش را ستوده‌اند. در این عکس او در حال دریافت مدال از رئیس جمهور آفریقای جنوبی است.

۱۵۰۳۲۷۱۰۴۹۳۴_mia_624x351_ap

میا کوتو (موزامبیک)

این نویسنده ۵۹ ساله با خانواده مهاجر پرتغالی را «مردی سفیدپوست با روح آفریقایی» توصیف کرده اند. او رمان، داستان کوتاه و شعر می‌نویسد، هم برای بزرگسالان و هم کودکان. پیش از استقلال موزامبیک در رشته پزشکی تحصیل می‌کرد ولی در سال ۱۹۷۵ به روزنامه نگاری روی آورد. آثارش در بیش از ۲۰ کشور منتشر شده است.

۱۵۰۳۲۷۱۰۴۸۵۷_fanny_624x351_getty

فنی هو (آمریکا)

شاعر، رمان نویس و داستان کوتاه نویس ۷۴ ساله در دانشگاه تدریس می‌کند. گزیده اشعارش در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه شعر لنور مارشال شد. تعداد آثار او در حوزه شعر بیش از آثار داستانی‌اش است. او بیش از ۲۰ اثر داستانی نوشته است، از جمله کتاب‌هایی برای نوجوانان.

۱۵۰۳۲۷۱۰۴۸۲۵_hoda_624x351_getty

هدا برکت

نویسنده لبنانی ۶۲ ساله به عربی می‌نویسد و اکنون در فرانسه زندگی می‌کند. اولین رمانش “سنگ خنده” نخستین اثر عربی بود که مردی همجنسگرا شخصیت اول رمان بود. رمان سومش مدال نجیب محفوظ در سال ۲۰۱۱ را دریافت کرد.

۱۵۰۳۲۷۱۰۴۷۵۴_cesar_624x351_getty

سزار آیرا (آرژانتین)

این نویسنده ۶۶ ساله از مهم ترین نویسندگان آمریکای لاتین است. او بیش از هشتاد عنوان کتاب منتشر کرده است.

۱۵۰۳۲۷۱۰۴۶۲۸_amitav_624x351_getty

امیتاو گوش (هند)

نویسنده بنگالی ۵۸ ساله تاکنون هشت رمان نوشته است. اولین قسمت مجموعه سه گانه “ایبیس” با عنوان “دریای خشخاش‌ها” نامزد جایزه بوکر ۲۰۰۸ شد. آخرین قسمت این سه گانه بهار امسال منتشر خواهد شد. رمان‌های او عمدتا تاریخی‌اند و امپراتوری‌های گذشته شرق و غرب را می‌کاوند.

۱۵۰۳۲۷۱۰۴۵۳۴_alain_mabanckou_ap_624x351_getty

الن مابانکو (جمهوری کنگو)

رمان نویس، روزنامه نگار و شاعر ۴۸ ساله اکنون در آمریکا تدریس می‌کند و به زبان فرانسه می‌نویسد. رمان «فردا بیست ساله می‌شوم» قرار است به انگلیسی ترجمه شود. ژان ماری له کلزیو، برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۸، این رمان را به «ناطور دشت» جی دی سالینجر تشبیه کرده است.

۱۵۰۳۲۷۱۱۰۱۴۵_ebrahim_439x549_bbc_nocredit

ابراهیم الکانی (لیبی)

این نویسنده ۶۶ ساله بیش از ۸۰ عنوان کتاب نوشته و اکنون در سوییس زندگی می‌کند.او ادبیات تطبیقی را در موسسه ادبیات ماکسیم گورکی در مسکو خواند و سپس در مسکو و ورشو روزنامه نگاری کرد. در سال ۲۰۰۲ «جایزه بین المللی قذافی برای حقوق بشر» را دریافت کرد.

.

*منبع:‌ بی‌بی‌سی

درباره‌ی نویسنده

گفتار نبشت

مجله‌ی نبشت با همیاری و همکاری داوطلبانه‌ی خوانندگان و نویسندگان فارسی‌زبان پابرجاست. آیا با اشتراک نوشته‌هایی که می‌پسندید، به بهتر شدن کیفیت این مجله کمک خواهید کرد؟

یک دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید

تازه‌ها

پرخواننده‌ترین‌ها