درباره‌ی مسابقه‌ی داستان نبشت

نشریه نبشت در چند ماه گذشته به ندرت به‌روز می‌شد. دلیل آن نه کم‌کاری و دلسردی، که برنامه‌ریزی برای طرحی نو و هدفی‌ جدی‌تر است. برنامه‌های جدید، قبل از همه چیز نیازمند حجم بزرگی از کار فنی است که همچنان ادامه دارد.  تغییر پوسته‌ی نبشت با هدف بهتر ساختن شکل و نما و راحتی مطالعه یکی از این برنامه‌ها بود که سرانجام تکمیل شد و سایت نبشت بعد از این به طور مرتب به روز خواهد شد. بنابراین، در ارسال نوشته‌ها و داستان‌های خود به نبشت تردید نکنید. تمام آثاری که به ما فرستاده می‌شوند، بعد از بررسی، منتشر خواهند شد.  و اما:

قبل از همه بابت تاخیر طولانی در اطلاع‌رسانی در این مورد صمیمانه عذرخواهی می‌کنیم. متاسفانه به دلایل مختلفی برنامه جایزه‌ی ادبی نبشت آن‌طور که انتظار داشتیم، پیش نرفت. اما این مسابقه لغو نشده، بلکه به تعویق افتاده است. مشکلات زیادی باعث شد که نتوانیم آن‌طور که باید درباره این مسابقه به طور مرتب اطلاع رسانی کنیم. با این وجود، هرچند داستان‌های زیادی به ما رسید، اما از میان آن‌ها، شمار بسیار ناچیزی از حداقل معیارهای شمولیت در مسابقه برخورددار بوده‌اند.

باید در نظر داشت که نمی‌توان از تیم داوران خواست که هر کدام صدها داستان را بخوانند و امتیاز دهند. بنابراین، تیمی از همکاران داوطلب داستان‌هایی را که برای مسابقه ارسال می‌شود، بررسی کرده و فقط آثاری را که از حداقل معیارهای تعیین شده برخوردارند، فهرست می‌کنند. در این مرحله از میان تمام آثار رسیده فقط سی اثر به مرحله نهایی مسابقه راه پیدا خواهند کرد و تیم داوران که همه نویسندگانی باتجربه از ایران و افغانستان هستند، به این آثار امتیاز می‌دهند. مجموع امتیازهای داوران برنده‌ی اول تا سوم را تعیین می‌کند.

حداقل معیارهای تعیین شده برای شمولیت آثار در مسابقه، همان معیارهای نبشت در نشر آثار است. اگر اثری در وبسایت نبشت قابل نشر نباشد، بدیهی‌ست که در مسابقه نیز شرکت داده نخواهد شد.

در حال حاضر، تصمیم بر این شد که مهلت ارسال داستان برای جایزه‌ی ادبی نبشت تا سی‌ام مهر / میزان ۱۳۹۶ مطابق با ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷ تمدید شود. نتایج مسابقه روز ۳۰ بهمن / دلو برابر با ۱۹ فوریه/فبروری ۲۰۱۸ اعلام خواهد شد.

جوایز نبشت، همانند برنامه‌ی قبلی، ‍۱۰۰۰ دلار برای اثر اول، ۵۰۰ دلار برای اثر دوم و ۲۵۰ دلار برای اثر سوم خواهد بود.  آثار برنده به همراه سی اثر برگزیده این مسابقه در وبسایت نبشت منتشر می‌شود و به شکل کتاب الکترونیک و کاغذی توسط نشر نبشت منتشر خواهد شد.

در چند روز آینده همکارانی که مدیریت این برنامه را بر عهده دارند، در سایت نبشت اطلاع رسانی خواهند کرد.

 

درباره‌ی نویسنده

عزیز حکیمی

عزیز حکیمی

اهل هرات، ساکن جزایر مالت،‌ روزنامه‌نگار، علاقه‌مند ادبیات فارسی و انگلیسی و برنامه‌نویسی وب. از عزیز یک رمان به زبان ایتالیایی ترجمه و منتشر شده و در حال حاضر روی رمان دوم و یک مجموعه داستان کوتاه کار می‌کند. او مقالاتی در رسانه‌های مختلف فارسی‌زبان و نشریات خارجی منتشر کرده است. عزیز بنیان‌گذار و سردبیر مجله‌ی ادبی نبشت و نشر نبشت است.

یک دیدگاه

برای درج دیدگاه خود اینجا کلیک کنید